O sprzedaży Polkomtela

Kto wyjdzie na Plus GSM
Polkomtel, operator telefonii komórkowej Plus, jedna z najbardziej niezwykłych firm powstałych w III RP, czeka na kupca. Kto może liczyć na plusikowe?
Pomysł, by Polkomtel sprzedać nie po kawałku, ale w formie kontrolnego pakietu, narodził się, gdy pojawili się Brytyjczycy i zaczęli kusić.
Jan Morek/Forum

Pomysł, by Polkomtel sprzedać nie po kawałku, ale w formie kontrolnego pakietu, narodził się, gdy pojawili się Brytyjczycy i zaczęli kusić.

To będzie transakcja roku, może nawet dekady. Rzadko się zdarza, że do kupienia jest w całości spółka kontrolująca trzecią część krajowego rynku telekomunikacji mobilnej. Pozostałe dwie trzecie znajduje się w rękach konkurentów: Polskiej Telefonii Cyfrowej (sieci Era, Heyah) oraz PTK Centertel (sieć Orange). Obaj wchodzą w skład wielkich koncernów. Pierwszy należy do Deutsche Telekom (T-Mobile), drugi do France Telecom. Z wielką trójką stara się walczyć czwarty mały konkurent, spółka P4 (sieć Play). Na razie jednak w układzie sił nie zaszły duże zmiany. Wielka trójka rządzi, choć wskazanie lidera jest trudne.

Zależy, co się bierze pod uwagę: liczbę klientów (kart SIM), ARPU (średni przychód, jaki daje jeden klient), przychody, zysk, potencjał techniczny? – Trzy największe spółki są zbliżone wielkością. Ale pod względem rentowności numerem jeden jest Polkomtel – podkreśla prezes Polkomtela Jarosław Bauc. Nic więc dziwnego, że cena, jaką nabywcy przyjdzie zapłacić, jest niemała. Szacuje się ją na 16–18 mld zł. Nie zniechęca to potencjalnych nabywców, wśród których jest Zygmunt Solorz-Żak, właściciel Grupy Polsatu, dwa skandynawskie telekomy – TeliaSonera i Telenor – oraz kilka dużych funduszy inwestycyjnych.

Poszukiwanie ojca

Z pewnością 16 lat temu żaden z szefów państwowych firm, które wyłożyły pieniądze na stworzenie pierwszego polskiego operatora telefonii GSM, w najśmielszych marzeniach nie spodziewał się, jak wielkie zyski przyniesie ta inwestycja.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną