Red. Tusk, red. Kaczyński, red. Napieralski, pani red. Kluzik. Wszyscy zaatakowali łamy gazet. Rany boskie, z czego ja będę żył?
Angela Merkel i Nicolas Sarkozy powoli tracą władzę.
Zakupy Jarosława Kaczyńskiego wywołały tak wielkie zainteresowanie, że zapytaliśmy fachowca, co można przygotować z produktów tak skrupulatnie dobranych przez pana prezesa (chleb, filety z piersi kurczaka, jabłka, ziemniaki, cukier, mąka, 10 jaj)?
Kto-m zacz? Polka czy Żydówka? Ja sama z siebie nigdy bym sobie takiego pytania nie postawiła. To tak, jakby zapytać liczbę dwanaście, czy bardziej jest jedynką czy dwójką...”.
Rozmowa z Ilkką Laitnenem, szefem Fronteksu, europejskiej agencji ochrony granic z siedzibą w Warszawie.
Politycy próbują skrócić dystans do obywatela, trochę poklepać go po plecach, trochę mu się przypodobać. Można na tym zyskać jakieś punkty, ale też łatwo się potknąć przy wtórze śmiechu i szyderstw.
Polacy przez ten rok zostali pozbawieni złudzeń. W rocznicę katastrofy smoleńskiej wchodzimy znużeni, ze świadomością, że ponad pamięć i żałobę wybiła się polityka.
Ponad 2 mln młodych ludzi będzie mogło w tym roku po raz pierwszy głosować w wyborach do Sejmu. To pierwsze pokolenie III RP, od urodzenia żyjące w nowej Polsce. Łakomy kąsek polityczny, potwornie trudny do przełknięcia.
O swoim udziale w damskim gabinecie cieni, o zbyt dominującym Kościele, obyczajowym postępie i o tym, czym jest dzisiaj lewicowość - mówi Barbara Labuda.
Małgorzata Niemen budzi się z żałoby. Przespała moment, kiedy zaczęto fundować mężowi polski Graceland. O takim show-biznesie mówił: paszoł-biznes.
Skazanie Antoniego Gucwińskiego, byłego dyrektora wrocławskiego zoo, za znęcanie się nad niedźwiedziem Mago, dało szansę polskim misiom na lepsze życie w niewoli.
Polkomtel, operator telefonii komórkowej Plus, jedna z najbardziej niezwykłych firm powstałych w III RP, czeka na kupca. Kto może liczyć na plusikowe?
Unijna polityka ochrony europejskich producentów cukru doprowadziła do tego, że zaczął on znikać z półek w Polsce, Niemczech i Austrii.
Polacy mają już ponad 2 mln kart zbliżeniowych. Płaci się nimi szybciej i wygodniej. Kłopot w tym, że na razie większość kas na tę rewolucję nie jest przygotowana.
Od stycznia 2012 r. lokaty z dzienną kapitalizacją zapewne przejdą do historii. Fiskus kontratakuje, bo dosyć ma już przyglądania się, jak przez dziurę podatkową wycieka mu coraz więcej pieniędzy.
Część banków oferuje specjalne lokaty w pakiecie ze sprzedażą jednostek funduszu inwestycyjnego. Zanim damy się skusić, warto przeczytać ten tekst.
Amerykanie szukają sposobu, by jak najszybciej wycofać się z operacji w Libii. Jeśli dojdzie do interwencji lądowej, jej ciężar spadnie na Europejczyków.
Rozmowa z Akbarem Ahmedem, profesorem na wydziale studiów islamskich Uniwersytetu Amerykańskiego w Waszyngtonie, o tym, że idea obywatelskich wolności wpisana jest w islam
Rozmowa z prof. Michaelem Scheuerem o Al-Kaidzie, radykalnych fundamentalistach i o ostatnich arabskich rewolucjach. Oraz o tym, co te rewolucje oznaczają dla świata zachodniego.
Przez wieki wynoszeniu na ołtarze papieży towarzyszyły makabryczne rytuały – usuwanie wnętrzności, pobieranie relikwii i wystawianie ciał na widok publiczny.
Słońce zwiększa aktywność. W świecie islamu wybuchają rewolucje. Zaskakują nas anomalie klimatyczne. Tsunami i trzęsienia ziemi zbierają tragiczne żniwo, ostatnio w Japonii. Długi kalendarz Majów kończy się na 2012 r. Zdaniem „katastrofologów” nadciąga Apokalipsa. Kiedy? „O dniu owym i godzinie nikt nie wie, nawet aniołowie niebiescy, tylko sam Ojciec”, odpowiada Jezus w Ewangelii św. Mateusza.
Katastrofa na lotnisku w Smoleńsku nie była pierwszym wypadkiem polskiego samolotu pasażerskiego w Rosji. Kilkadziesiąt lat temu w pobliżu podmoskiewskiego lotniska Wnukowo rozbiła się nasza maszyna. Pogoda też była zła i szwankowała współpraca z wieżą.
Wciąż pojawiają się nowe informacje podsycające nadzieję na wykorzystanie polskich złóż gazu łupkowego. Skąd się te złoża wzięły i czy rzeczywiście uda się do nich dobrać?
Gdy o życiu decydują minuty, nie wolno zwlekać z wezwaniem pogotowia. Tyle samemu można zrobić dla chorego, za resztę odpowiadają już inni.
Czy Sofia Coppola zasłużyła już sobie na miano klasyka światowego kina, równając się talentem ze sławnym ojcem?
Naszkicowany grubą kreską wielowątkowy film Macieja Ślesickiego zasmuca. Głównie od strony formalnej.
I tym razem chodzi o afirmację przez negację, czyli wykazanie niedowiarkom, że nadprzyrodzone siły muszą istnieć, skoro ciemne moce nie dają spokoju, targając duszyczkami zupełnie niewinnych istot.
Większość przedstawień, które zostaną zaprezentowane podczas festiwalu dotyka problemu zmagań człowieka z h(H)istorią i narodowymi traumami. Gwiazdą będzie Teatr im. Jerzego Szaniawskiego z Wałbrzycha, najciekawsza obecnie scena w kraju.
Cóż za frapujący temat na wystawę: obcy. Odmieńcy zawsze budzili silne i zazwyczaj negatywne emocje.
Nie ma tematu ważniejszego niż własna rodzina – z takiego założenia wyszedł Mikołaj Łoziński, autor dobrze przyjętego kilka lat temu „Reisefieber”.
Historia proroka nowej religii, który objawił się na śmietnisku i wypromowany przez niejakiego Filipa, „króla dewocjonaliów polskich”, stał się medialną gwiazdą.
Seria „Prababki” to projekt, który wprowadzić ma na polski rynek wydawniczy klasyczne pozycje dotyczące praw kobiet. Pierwsza z nich właśnie się ukazała.
Po poznańskim Tzadik Festival warszawska Nowa Muzyka Żydowska jest drugą imprezą poświęconą muzyce, która rozwija na współczesny sposób inspiracje tematami żydowskimi.
Pionierska działalność powstałego w 1957 r. Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia nie ukazywała się dotąd na płytach, klasyka polskiej muzyki elektronicznej znana więc była przez lata tylko ekspertom. Do teraz.
Na albumie „10 piosenek” piosenek jest 12, ale po przesłuchaniu nie odczuwa się bynajmniej nadmiaru.
Polacy może i nie czytają książek – jak pokazują badania – ale przynajmniej je kupują. Co trzeba wydać, gdzie i kiedy sprzedać, żeby to był bestseller?
Australijski reżyser, którego film o uciekinierach z rosyjskiego łagru wchodzi na ekrany naszych kin, opowiada o tym, jak wpadł na pomysł nakręcenia go po przeczytaniu książki polskiego autora.
Kultura na polskiej wsi ma się zupełnie inaczej niż w dużym mieście, ale nie ma też nic wspólnego ze stereotypem wiejskości, prowincji i lokalności, zalegającym w świadomości mieszkańców metropolii.
Statystyki zawsze wydawały mi się czymś w rodzaju cyrkowego przesłania, choć nie neguję do końca ich przydatności.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Fotografowałem tych, których lubiłem. Paru osobom powiedziałem, że nie mam dla nich czasu - mówi Marek Karewicz.
Nie chcą strzelać sobie „dziecka z balu”. Facet mógłby je nachodzić, szantażować, zarazić jakąś francą, a pragną dziecka. Zgłaszają się do klinik wspomaganego rozrodu po nasienie, jajeczko albo zarodek. Samotne matki invitrówki.
Żyła bez hamulców. Sławna, bajecznie bogata, stale wymieniana w czołówce najpiękniejszych kobiet świata, pięciokrotnie nominowana do Oscara. Elizabeth Taylor, ostatnia wielka skandalistka i legenda złotej epoki Hollywoodu.
Z dorocznego raportu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wynika, że aż 300 akredytowanych w Polsce zagranicznych dyplomatów to oficerowie wywiadów obcych państw.
W 1961 r., dla upamiętnienia Teatru Narodów w Paryżu – festiwalu, na którym po raz pierwszy spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny – 27 marca ustanowiono Międzynarodowym Dniem Teatru.
Może ktoś zapytać, dlaczego zgodziłem się napisać felieton do POLITYKI, choć bliżej mi do „Gazety Polskiej”, „Rzeczpospolitej” czy „Uważam Rze”? Krótka odpowiedź brzmi: Einmal ist keinmal. Ja w POLITYCE jestem gościem, a nie – jak pan Tusk w „Wyborczej” – gospodarzem.
Jest krążek, jest ostra jazda. Faceci siedzą na trybunach, a na lodzie same dziewczyny. Damski hokej. Po co to komu? Po co to im?