Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Angela&Nicolas

Centroprawica zmęczona władzą

Angela Merkel i Nicolas Sarkozy powoli tracą władzę.

Do wyborów ogólnokrajowych w Niemczech i Francji jeszcze daleka droga, ale niedzielne głosowania na niższych szczeblach jasno wskazują trend dla obu partii rządzących. Niemiecka CDU przegrała wybory landowe w Badenii-Wirtembergii, z kolei francuska UMP poniosła miażdżącą klęskę w wyborach kantonalnych. Obie elekcje były symboliczne: Badenia-Wirtembergia to matecznik CDU, chadecja rządziła tam od 58 lat; z kolei francuskie wybory kantonalne to sprawdzian poparcia przed wyborami prezydenckimi. Po kilku latach dominacji na europejskiej scenie politycznej centroprawica jest w odwrocie.

W Niemczech bezpośrednią przyczyną jest wzrost nastrojów antyatomowych po katastrofie w Fukuszimie. Nie pomogło natychmiastowe wyłączenie siedmiu najstarszych reaktorów – wyborcy rozpoznali w tym grę przedwyborczą Merkel, która zaledwie kilka miesięcy temu przeforsowała przedłużenie eksploatacji tych elektrowni. W samej Badenii-Wirtembergii żywe są wciąż wspomnienia ubiegłorocznej rewolty przeciwko budowie nowego dworca w Stuttgarcie, kiedy to chadecki premier kazał policji rozpędzić ekologów. Władza w Badenii przejdzie teraz w ręce Zielonych, którzy po raz pierwszy w historii swojej partii wystawią premiera landu.

We Francji prezydencka UMP płaci za antyimigrancką retorykę Sarkozy’ego. Zamiast zabrać głosy skrajnej prawicy, pomógł Marine Le Pen wejść na polityczne salony, a wyborców centrowych, przerażonych awansem skrajnej prawicy, popchnął w objęcia socjalistów. Z uwagi na ordynację większościową Front Narodowy zdobył tylko dwa mandaty, ale pokazał, że potrafi mobilizować elektorat między turami. To ważne z perspektywy przyszłorocznych wyborów prezydenckich: według najnowszych sondaży Sarkozy przegra je już w pierwszej turze, a Le Penówna wejdzie do drugiej z każdym z potencjalnych kandydatów Partii Socjalistycznej. Prezydentowi nie pomogła nawet zmontowana w pośpiechu interwencja w Libii.

Centroprawica w obu krajach jest zmęczona władzą – we Francji rządzi od 2002 r., w Niemczech od 2005 r. Ale jest też tło unijne: ciągnący się od roku kryzys strefy euro obnażył brak wizji i polityczną impotencję obojga przywódców. Wypromowany przez Merkel Pakt Euro Plus nie rozwiązuje żadnego z palących problemów unii walutowej. Jest to zarazem kolejny zatruty owoc tak cenionej przez Sarkozy’ego międzyrządowej metody uzgodnień, którą zaprowadził traktat lizboński. Jeśli w strefie euro dojdzie do kolejnego bankructwa, tym razem Portugalii, będzie to definitywne fiasko centroprawicowej polityki unijnej. A zarazem gwóźdź do trumny ekip rządzących w Niemczech i Francji.

Polityka 14.2011 (2801) z dnia 02.04.2011; Komentarze; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Angela&Nicolas"
Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną