Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Kto-m zacz?

Czy GUS uwzględni podwójną świadomość narodową

Kto-m zacz? Polka czy Żydówka? Ja sama z siebie nigdy bym sobie takiego pytania nie postawiła. To tak, jakby zapytać liczbę dwanaście, czy bardziej jest jedynką czy dwójką...”.

Ale autorce tego mądrego zdania, zmarłej przed tygodniem znanej socjolożce i antropolożce dr Irenie Majchrzakowej, zadał takie pytania niespełna 10 lat temu ankieter (komisarz?) spisu powszechnego. I nie zaakceptował odpowiedzi: Polka i Żydówka zarazem, ponieważ instrukcja spisowa zakazywała jakiejkolwiek odpowiedzi dwuczłonowej. Dodam na marginesie, że w wynikach owego spisu figuruje liczba około 1100 obywateli polskich poczuwających się do żydostwa. Faktem jest, że jest to grupa etniczna bardzo nieliczna w Polsce, ale nie aż tak mikroskopijna. Wskutek wadliwej instrukcji wprowadzona została w błąd i polska, i światowa opinia publiczna.

W kwietniu rozpoczyna się kolejny spis powszechny, który potrwa kilka miesięcy. Instrukcja tegoroczna jest odmienna niż poprzednia. Ale nie wiemy, czy GUS uwzględni fakt, że w Polsce żyją dziesiątki tysięcy, a może setki tysięcy obywateli o podwójnej świadomości narodowej: Ukraińcy i Białorusini, którzy czują się zarazem Polakami, a przede wszystkim ci z nowo zarejestrowanej grupy etnicznej Ślązaków, którzy bynajmniej nie utracili świadomości polskiej?

Dla Polski, dla Europy ważne jest nie tylko, żebyśmy wiedzieli, ile jest u nas grup etnicznych i jak są liczne, ale również ilu członków danej grupy etnicznej czuje się zarazem Polakami. Spis nie powinien dodawać oddzielnie jedynek i dwójek, ale wprowadzić rubrykę dla dwunastki.

Polityka 14.2011 (2801) z dnia 02.04.2011; Flesz. Kraj; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Kto-m zacz?"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Mamy wysyp dorosłych z diagnozami spektrum autyzmu. Co to mówi o nich i o świecie?

Przez ostatnich pięć lat diagnoz autyzmu w Polsce przybyło o 100 proc. Odczucie ulgi z czasem uruchamia się u niemal wszystkich, bo prawie u wszystkich diagnoza jest jak przełącznik z trybu chaosu na wyjaśnienie, porządek. A porządek w spektrum zazwyczaj się ceni.

Joanna Cieśla
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną