Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Rynek

Drożyzna czy inflacja?

Wzrost cen - ile prawdy, ile propagandy

Polityczne polowanie na winnych „drożyzny” w Polsce już się rozpoczęło.

Kilka lat stabilnych cen trochę uśpiło naszą czujność i osłabiło zainteresowanie odmienianym niegdyś przez wszystkie przypadki złowrogim słówkiem: inflacja. Ale jak wynika z najnowszych danych GUS, w maju wskaźnik inflacji nieoczekiwanie wzrósł do 5 proc. w skali rocznej. Już się tym martwić czy też może sprawę bagatelizować? Szukać od razu winnych czy na początek tylko wyjaśnień, skąd to nagłe cenowe przyśpieszenie?

Ekonomiści tłumaczą, że nie żyjemy na izolowanej wyspie. A w świecie w ostatnim czasie ostro w górę poszły ceny żywności, paliw i surowców, z których wiele importujemy. Jedne rosły wraz z rzeczywistym popytem, inne tylko wskutek spekulacji, ale rezultaty nakręcania tej spirali szybko dało się zauważyć w krajowych sklepach i przy dystrybutorach. Wysokie ceny w Polsce w dużym stopniu są więc efektem międzynarodowej hossy surowcowej, która niedługo zapewne minie, bo wiele krajów rozwijać się będzie wolniej, a część spekulacyjnych bąbli pęknie. Co więcej, statystycy przypominają, że dzisiejszy szybki wzrost inflacji (tak wysokiej nie mieliśmy od 10 lat) jest po części wynikiem niskiej bazy służącej do porównań. W następnych miesiącach ulegnie ona zmianie, więc wskaźnik przestanie aż tak mocno straszyć. Prezes Narodowego Banku Polskiego, główny strażnik stabilnych cen w Polsce, po ostatnim komunikacie GUS radził więc: nie panikujmy. Jesienią ceny warzyw i owoców jak zwykle pewnie spadną, ceny ropy naftowej już wyhamowały, a pierwsze skutki serii tegorocznych podwyżek stóp procentowych, zaaplikowanych gospodarce przez Radę Polityki Pieniężnej, zaczną być odczuwalne. Inflacja najpierw się zatrzymało, a w przyszłym roku wyraźniej cofnie. To jest wariant optymistyczny, ale najbardziej prawdopodobny.

Kłopot w tym, że uboższa część społeczeństwa, po kolejnych wizytach w sklepach spożywczych (od początku roku ceny wzrosły tam średnio o 10 proc.), nie bardzo może spokojnie czekać na tę zapowiadaną poprawę, idąca zaś do wyborów opozycja na pewno nie będzie chciała. Polityczne polowanie na winnych „drożyzny” w Polsce już się rozpoczęło. Jedni i drudzy, każdy na swój sposób, będą więc pewnie mieli swój udział w wywieraniu presji na wzrost płac. Zaś wzrost płac pobudza wzrost cen i wariant optymistyczny może się nie sprawdzić.

Polityka 26.2011 (2813) z dnia 20.06.2011; Komentarze; s. 6
Oryginalny tytuł tekstu: "Drożyzna czy inflacja?"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

„Niewyczerpany żart”. Kultowa powieść w słabym przekładzie

„Niewyczerpany żart”, legendarna powieść Davida Fostera Wallace’a, wreszcie i u nas. Wyobraźnia i przenikliwość pisarza robią wrażenie, ale polski przekład nie brzmi przekonująco.

Justyna Sobolewska
26.09.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną