„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Rynek

Związkowcy wygrali, bezrobotni przegrali

Rząd podniósł płacę minimalną

Paradoksalnie ta decyzja pomoże politykom, ale nie wyborcom. Szczególnie tym, którzy dopiero pierwszej pracy szukają.

Rząd zdecydował, że płaca minimalna wzrośnie o 114 zł, czyli aż o 8,2 %. Od przyszłego roku będzie wynosić  1500 zł. Podwyżka jest prawie dwukrotnie wyższa, niż inflacja, więc decyzja ta znacznie poprawia sytuację finansową najmniej zarabiających. Niestety, tylko teoretycznie. Pracodawcy mówią wprost, że tak wysoka płaca minimalna odbierze szansę na zdobycie pierwszej pracy absolwentom oraz osobom starszym, najgorzej wykształconym. Po dodaniu składek na ZUS i podatku niedoświadczony pracownik będzie kosztował  firmę więcej, niż jest w stanie dla niej zarobić. Na legalne zatrudnienie nie ma więc co liczyć, najwyżej na pracę na czarno. Dobre serce rządu może sprawić, że szara strefa w Polsce znacznie się rozszerzy.

To dobre serce wynika z faktu, że na wzrost płacy minimalnej bardzo naciskają związki zawodowe. Zarówno „Solidarność”, jak i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych chcą, aby minimalna wynosiła połowę średniej krajowej. Walczą o interesy tych, którzy już pracę mają i martwią się o ich niskie zarobki. O młodych i bezrobotnych liderzy związkowi się nie troszczą. Ci, którzy pracy dopiero szukają, do związku przecież nie należą.

Tak więc podniesienie płacy minimalnej stwarza pozory większej wrażliwości partii rządzących, co dla nich istotne przed wyborami. Ale problemu ludzi marnie zarabiających nie rozwiązuje. W rezultacie też psuje rynek pracy, zamiast go naprawiać. Gorzki smak tych gruszek na wierzbie poznamy jednak dopiero po wyborach.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną