Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Jak najmniej strat

Radzi dyr. Piotr Pawlak z firmy konsultacyjno-usługowej BuildDesk:

Najważniejsze jest ograniczenie strat ciepła. Na początek polecam wymianę okien na energooszczędne, trzyszybowe. Jest to uzasadnione kolejnością prac budowlanych i potrzebne dla uzyskania większego komfortu mieszkania. Ceny spadają i dziś za okno o dobrym współczynniku przenikania ciepła U równym 0,6 płaci się tyle, ile kilka lat temu za okno nieporównanie gorsze. Przy wykonywaniu izolacji i montażu okien konieczna jest szczególna staranność, która pozwoli uniknąć mostków termicznych – niewidocznych miejsc utraty ciepła przez budynek.

Drugi logiczny etap to ocieplenie ścian. Optymalna grubość izolacji to w przypadku domu jednorodzinnego 15–20 cm. Dach powinien być ocieplony warstwą ok. 30-centymetrową. Na materiałach nie warto oszczędzać, metr sześcienny wełny mineralnej do izolacji poddasza kosztuje tylko 60 zł.

Z analiz certyfikatów energetycznych wynika, że w zbudowanym w latach 2009–10 typowym domu jednorodzinnym ściany ocieplono izolacją o grubości 10 cm, a dachy warstwą 18-centymetrową. Za kilka lat taki dom trzeba będzie poddać termomodernizacji.

Dobre zaizolowanie domu zmniejsza zapotrzebowanie na energię o 30–40 proc. Zalecana jest wtedy wymiana kotła na mniejszy, a przy okazji lepszy, o wyższej sprawności. Konieczne jest także wyregulowanie instalacji grzewczej. Dopiero w dalszej kolejności można rozważać, czy zainstalować kolektor słoneczny, pompę ciepła, mechaniczną wentylację.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną