Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Dobry kandydat, trudna sprawa

Bielecki szefem EBOiR?

Dwa miesiące mają członkowie Rady Gubernatorów Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) żeby dogadać się, kogo chcą widzieć przez najbliższe cztery lata na stanowisku szefa tej instytucji.

Od piątku na liście oficjalnych kandydatów jest także Jan Krzysztof Bielecki. Ma szanse nie tylko dlatego, że niegdyś pracował w niej… 10 lat.

Na razie w europejskich krajach (politycy, choć nieformalnie, też mają sporo do powiedzenia) nie widać w tej sprawie zgody i pewnego faworyta, który o kilka długości wyprzedzałby pozostałych. Z przecieków wiemy, że Rosjanie chcieliby drugiej kadencji obecnego prezesa Niemca Thomasa Mirowa, który jednak nie ma dość poparcia… w swoim kraju. Francuz Phillippe de Fontaine Vive Curtaz okazał się niestrawny dla Brytyjczyków, ale brytyjski  kandydat też nie zebrał jak dotąd zbyt wielu punktów. Gdzie trzech się bije tam czwarty korzysta?

Janusz Lewandowski, komisarz do spraw budżetowych KE, przypomina, że bankiem, którego głównym zadaniem jest wspieranie dużych inwestycji w europejskim sektorze prywatnym, z reguły kierował człowiek z Paryża lub Berlina, ale przecież nie musi tak być wiecznie. Dziś główni klienci banku to firmy z Rosji, Turcji, Kazachstanu, Ukrainy, Polski, Rumunii, Bułgarii. Reprezentant Polski, kraju, który przynajmniej od trzech lat zbiera niemal wyłącznie dobre recenzje za sposób zmagania się z kryzysem, mógłby wnieść sporo ożywienia do EBOiR-u.

Bodaj ważniejszy jest przebieg kariery zawodowej JKB. Ekonomista, ekspert „Solidarności”, premier, wieloletni przedstawiciel Polski w EBOiR w Londynie, prezes jednego z największych polskich banków, ostatnio przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze. Zna więc EBOiR, realia europejskiej gospodarki, specyfikę jego najważniejszych klientów. Ponieważ jednak w ostatnich latach przy okazji rozgrywek o ważne stanowiska polityczne i gospodarcze w Europie nie odnosiliśmy zbyt wielu sukcesów to i tym razem proponuję dmuchać na zimne. Dwa miesiące to wiele czasu. Zarówno do tego, żeby zyskać sojuszników jak też – ewentualnie – go zmarnować.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną