Piotr Napierała - właściciel zabytkowych budowli hotelowych

Pan na pałacach
Czy na zabytkach można zarabiać? Niektórym się to udaje. Przynajmniej na razie.
Piotr Napierała nie przestaje planować i myśleć o kolejnych inwestycjach i projektach.
Stanisław Ciok/Polityka

Piotr Napierała nie przestaje planować i myśleć o kolejnych inwestycjach i projektach.

Pałac Paulinum w Jeleniej Górze oraz arystokratyczne rezydencje w Wojanowie i w Karpnikach są już elegancko wyremontowanymi hotelami i przyjmują gości. Teraz prowadzone są prace w parku krajobrazowym w sąsiednim Bukowcu, w planach jest zakup pałacu ojca górnośląskiego przemysłu Fryderyka von Redena oraz innych zabytkowych obiektów.

Piotr Napierała, szef firmy konserwatorsko-budowlanej Castellum, odkrył Kotlinę Jeleniogórską dopiero w 2000 r., nie był zatem pierwszym, któremu marzył się tu własny pałac. Po przełomie wielu kupiło za grosze zrujnowane poniemieckie zabytki, ale tylko nieliczni unieśli finansowe wyzwanie, jakim był ich remont, a zaledwie kilku spróbowało zrobić na nich interes. Ale żaden z nich nie miał takiego przygotowania, pieniędzy, determinacji i grupy wspierających przyjaciół jak Napierała.

Z więzienia do Integeru

Pochodzi z dobrego wrocławskiego domu. Ojciec Mieczysław, profesor ekonomii, współorganizował Wydział Informatyki i Zarządzania na Politechnice. Chociaż syn interesował się historią, zgodnie z rodzinną tradycją poszedł na politechnikę. Studiując budownictwo zaangażował się w działalność opozycyjną i kolportaż prasy podziemnej, za co w 1982 r. trafił na rok do więzienia. Odsiadka nieźle dała mu w kość, ale to tam ukończył pisanie pracy dyplomowej. Po wyjściu obronił ją, ale z więzienną kartą nikt nie chciał go zatrudnić. W końcu zaczepił się jako kierownik budowy we wrocławskiej Pracowni Konserwacji Zabytków – państwowym monopoliście zajmującym się renowacją zabytków.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną