Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Rynek

Bogaci już po kryzysie

Lista Forbesa: Gates, Buffett i inni miliarderzy się bogacą

Większość najzamożniejszych Amerykanów stała się jeszcze bogatsza. Czy to znak, że amerykańska gospodarka najgorsze ma za sobą? A może po prostu najbogatsi nawet w trudnych czasach mają lepiej niż reszta?

Po raz dziewiętnasty z rzędu najbogatszym mieszkańcem Stanów Zjednoczonych jest Bill Gates, a drugie miejsce – również tradycyjnie – zajmuje inwestor Warren Buffett. Czołówka najnowszej listy magazynu „Forbes” niewiele się zmieniła, ale szacowany majątek większości krezusów wzrósł przez ostatni rok. Chociaż gospodarka USA powoli nabiera sił, a bezrobocie pozostaje na bardzo wysokim - jak na amerykańskie warunki poziomie ponad 8 proc. - najbogatszych te problemy zdają się nie dotyczyć. Łączny majątek czterystu najzamożniejszych Amerykanów według szacunków dziennikarzy „Forbesa” wynosi ok. 1,7 biliona dolarów. To aż o 13 proc. więcej niż rok temu.

Wytłumaczenie tego fenomenu jest stosunkowo proste. Bogaci posiadają przede wszystkim mnóstwo akcji i nieruchomości – to najważniejsze składniki ich majątku. W ostatnich miesiącach giełdy radziły sobie całkiem przyzwoicie. Najważniejszy w Stanach Zjednoczonych indeks Dow Jones Industrial Average wzrósł przez rok o ponad 10 proc. Uspokoiła się również sytuacja na rynku nieruchomości, a w niektórych regionach kraju ceny domów zaczęły powoli rosnąć. Wysokie bezrobocie czy olbrzymi deficyt budżetowy krezusów bezpośrednio nie dotyczą.

Większość najbogatszych ma jeszcze więcej niż rok temu, ale oczywiście nie wszystkim wiedzie się tak znakomicie. Tym razem ofiarą są przedstawiciele nowoczesnych serwisów internetowych. O połowę zmalał szacowany majątek Marka Zuckerberga, bo też mniej więcej o tyle spadł kurs akcji Facebooka od chwili debiutu. Również inni współwłaściciele tego najpopularniejszego na świecie serwisu społecznościowego sporo stracili. Zuckerberg znalazł się tym razem dopiero 36. miejscu, choć w poprzednim zestawieniu był czternasty. Oczywiście jego kłopoty chciałoby mieć wielu z nas, bo Zuckerberg ma wciąż prawie 10 mld dolarów.

Kampania wyborcza w Ameryce weszła już w najgorętszą fazę, a kwestia bogactwa tym razem wyjątkowo rozpala emocje. Kandydat Republikanów, Mitt Romney, jest zamożnym człowiekiem, a jego majątek szacuje się na 200-250 mln dolarów. To bardzo dużo, ale jednak zdecydowanie za mało, aby znaleźć się na tegorocznej liście „Forbesa”. Trzydzieści lat temu, gdy magazyn po raz pierwszy szacował majątek krezusów, do zmieszczenia się wśród pierwszych czterystu wystarczyło 75 mln dolarów. Teraz próg wejścia wynosi aż 1,1 mld.

Jeśli tak wygląda dla bogatych kryzys, to pewnie nie mają nic przeciwko temu, aby trwał on wiecznie.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną