Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Rynek

Premia dla oszczędnych

Dom energetycznie samowystarczalny

W Polsce słoneczne minielektrownie stanowią rzadkość, ale to może się zmienić. W Polsce słoneczne minielektrownie stanowią rzadkość, ale to może się zmienić. Kevin Horan/NMR / BEW
Hit obecnego sezonu budowlanego to dopłaty do domów energooszczędnych. Trzeba zaciągnąć kredyt, spełnić twarde warunki. Ale się opłaci.
Taki sam dom w wersji standardowej, zgodnej z obecnymi wymaganiami technicznymi, kosztuje 81,7 tys. zł mniej.materiały prasowe Taki sam dom w wersji standardowej, zgodnej z obecnymi wymaganiami technicznymi, kosztuje 81,7 tys. zł mniej.

Zimny, źle zaizolowany dom jest jak worek bez dna: jego ogrzewanie pochłania duże pieniądze. Rosnące ceny energii już sprawiły, że coraz lepsze ocieplanie ścian i stropów stało się regułą. Na bardziej kosztowne rozwiązania, takie jak mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła czy pompa ciepła, decyduje się jednak niewielu. Tymczasem, jeśli liczyć nie tylko koszty budowy domu, ale także wydatki na jego utrzymanie w ciągu 20 lat, budynek energooszczędny jest średnio o 37 proc.

Polityka 20.2013 (2907) z dnia 14.05.2013; Poradnik; s. 110
Oryginalny tytuł tekstu: "Premia dla oszczędnych"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >