Eksport trzyma się mocno
Bez niego wpadlibyśmy już w recesję. To eksport ciągnie naszą gospodarkę, gdy zawiodły inwestycje, a w sklepach Polacy wydają coraz mniej. Z danych GUS wynika, że eksport liczony w złotówkach wzrósł w 2012 r. o prawie 7 proc. i osiągnął niespełna 600 mld zł. Wzrost liczony w euro wyniósł mniej, bo niecałe 4 proc.
Dzięki stosunkowo słabemu złotemu i dość stabilnemu kursowi nasi eksporterzy są w nadzwyczaj korzystnej sytuacji.
Marek Sobczak/Polityka

Dzięki stosunkowo słabemu złotemu i dość stabilnemu kursowi nasi eksporterzy są w nadzwyczaj korzystnej sytuacji.

Dzięki stosunkowo słabemu złotemu i dość stabilnemu kursowi nasi eksporterzy są w nadzwyczaj korzystnej sytuacji. Co ważne, kondycja Niemiec, dokąd trafia jedna czwarta polskiego eksportu, korzystnie wyróżnia się na tle strefy euro. Co cieszy szczególnie, nasze firmy nie patrzą bezradnie na kłopoty Zachodu, tylko szukają nowych partnerów w tych częściach świata, gdzie koniunktura jest lepsza. Nasz eksport do innych krajów Unii wzrósł tylko o 4 proc., a do samej strefy euro zaledwie o 2,4 proc. Za to do naszych wschodnich sąsiadów sprzedaliśmy o jedną czwartą, a do krajów rozwijających się – o prawie jedną piątą więcej. Rosja odbiera już ponad 5 proc. całego polskiego eksportu, a Ukraina prawie 3 proc. Oby tak dalej.

Także wśród gigantów polskiej gospodarki sprzedaż za granicę to stabilne źródło przychodów. Pięćdziesięciu największych eksporterów w gronie Pięćsetki miało z tego tytułu w 2012 r. łącznie 184 mld zł przychodów, czyli o 2 mld zł więcej niż rok wcześniej. Tradycyjnie liderem w tym gronie jest PKN Orlen, chociaż przypominamy jak zawsze, że znaczna część jego eksportu to handel ze spółkami zależnymi.

W czołówce eksporterów są obecni oczywiście przedstawiciele przemysłu motoryzacyjnego, bo Polacy nowych samochodów kupują śladowe ilości.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj