Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Rynek

Eksport trzyma się mocno

Dzięki stosunkowo słabemu złotemu i dość stabilnemu kursowi nasi eksporterzy są w nadzwyczaj korzystnej sytuacji. Dzięki stosunkowo słabemu złotemu i dość stabilnemu kursowi nasi eksporterzy są w nadzwyczaj korzystnej sytuacji. Marek Sobczak / Polityka
Bez niego wpadlibyśmy już w recesję. To eksport ciągnie naszą gospodarkę, gdy zawiodły inwestycje, a w sklepach Polacy wydają coraz mniej. Z danych GUS wynika, że eksport liczony w złotówkach wzrósł w 2012 r. o prawie 7 proc. i osiągnął niespełna 600 mld zł. Wzrost liczony w euro wyniósł mniej, bo niecałe 4 proc.
Polityka

Dzięki stosunkowo słabemu złotemu i dość stabilnemu kursowi nasi eksporterzy są w nadzwyczaj korzystnej sytuacji. Co ważne, kondycja Niemiec, dokąd trafia jedna czwarta polskiego eksportu, korzystnie wyróżnia się na tle strefy euro. Co cieszy szczególnie, nasze firmy nie patrzą bezradnie na kłopoty Zachodu, tylko szukają nowych partnerów w tych częściach świata, gdzie koniunktura jest lepsza. Nasz eksport do innych krajów Unii wzrósł tylko o 4 proc.

Polityka 20.2013 (2907) z dnia 14.05.2013; Lista 500; s. 69
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >