Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Na czysto

Krezusi wciąż mają się bardzo dobrze, ale także ich dotknęło spowolnienie gospodarcze. Krezusi wciąż mają się bardzo dobrze, ale także ich dotknęło spowolnienie gospodarcze. Marek Sobczak / Polityka
Ostre hamowanie gospodarki w ubiegłym roku od razu przełożyło się na spadek zysków polskich firm. Według danych GUS, wynik finansowy netto (czyli łączne ­zyski pomniejszone o sumę strat) wszystkich przedsiębiorstw zatrudniających ponad 50 osób wyniósł 82 mld zł. To znacznie gorzej niż rok wcześniej, gdy wskaźnik ten doszedł do 104 mld zł. Co więcej, spadła również rentowność netto z 4,5 do 3,4 proc.
Polityka

Także giganci polskiej gospodarki musieli w większości przypadków zadowolić się gorszymi ­wynikami. W 2011 r. pięćdziesiąt najbardziej zyskownych firm w Pięćsetce zarobiło w sumie na czysto prawie 38 mld zł. Tym razem było to mniej niż 31 mld zł. Oczywiście krezusi wciąż mają się bardzo dobrze, ale także ich dotknęło spowolnienie gospodarcze.

Liderem najbardziej zyskownych pozostał KGHM, chociaż zarobił netto prawie o dwie trzecie mniej niż w 2011 r.

Polityka 20.2013 (2907) z dnia 14.05.2013; Lista 500; s. 70
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022