Rynek

Czas na zmiany

Najlepszy czas na remont mieszkania

Remont jest okazją, żeby wprowadzić w mieszkaniu zmiany podnoszące standard albo obniżające rachunki za media. Remont jest okazją, żeby wprowadzić w mieszkaniu zmiany podnoszące standard albo obniżające rachunki za media. Image Source / East News
Materiałów budowlanych jest zatrzęsienie i można jeszcze odzyskać za nie część VAT. Jeśli modernizować mieszkanie, to teraz. W przyszłym roku będzie trochę drożej.
MK/Polityka

Gorączki zakupów nie ma – mówi Mirosław Ziółek, doradca z warszawskiej hurtowni Polskich Składów Budowlanych. – To jest spokojny rok, bez załamania albo wzrostu sprzedaży. Ceny też są ustabilizowane.

Kot w worku

Przy zakupie materiałów radzimy sprawdzić, czy mają znak CE, świadczący, że wyrób spełnia wymagania dyrektyw unijnych. Od 1 lipca br. powinny go mieć – poza kilkoma wyjątkami – wszystkie sprzedawane wyroby budowlane. Powinny mieć również deklarację, w której opisane są (po polsku) właściwości wyrobu i jego zastosowanie, a także podana informacja o testach i próbach, jakim go poddano. Reguły te dotyczą zarówno producentów, jak i importerów materiałów. To istotna zmiana, bo rynek zalany jest importowanymi wyrobami – tańszymi, ale często bardzo kiepskimi. Materiały, które spełniają unijne wymagania, są bardziej bezpieczne.

Rynek należy do klienta, nie ma powodu, żeby materiały budowlane kupować jak kota w worku. – Kupujący są coraz lepiej zorientowani, co jest modne i ekologiczne. Nie wybierają tego, co najtańsze – twierdzi Mirosław Ziółek. Ekologia stała się silnym magnesem, którym producenci starają się przyciągnąć kupca. Tymczasem na taką nazwę zasługują głównie materiały naturalne, zwłaszcza z surowców odnawialnych. Np. gipsowe tynki, które regulują mikroklimat wnętrza i sprawiają, że przy niskich temperaturach mniej odczuwa się chłód. – Materiały do wykończenia wnętrz powinny być przede wszystkim zdrowe, bez szkodliwych, lotnych substancji. Zdrowe są np. drewniane podłogi olejowane, impregnowane w naturalny sposób. Olej wnika w drewno i lepiej je chroni niż lakier. Proekologiczne są farby wodne, tradycyjne papierowe tapety – wylicza architekt Dariusz Śmiechowski.

Polityka 41.2013 (2928) z dnia 08.10.2013; Poradnik; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Czas na zmiany"
Reklama