Dom przyjazny środowisku

Za cieplejszą ścianą
Nowe domy będą musiały być teraz trochę cieplejsze i zużywać mniej energii. Trzeba je dostosować do nowych przepisów, które wymusiła unijna dyrektywa.
Polityka

Sezon budowlany zaczął się w tym roku wcześnie, pogoda sprzyja inwestorom i wykonawcom. Do budowania zachęcają również stabilne ceny materiałów i robocizny, które od 5 lat niewiele się zmieniają, a w ubiegłym roku nawet nieco spadły. Materiały staniały średnio o 2,3 proc. (w porównaniu z grudniem 2012 r.), roboty – o 1,6 proc. (według wydawnictwa Sekocenbud, które analizuje ceny na rynku budowlanym). Także w tym roku zmiany cen są nieznaczne. Pozwala to mieć nadzieję, że ostateczne koszty budowy niewiele będą się różniły od przewidzianych w kosztorysie i uniknie się przykrych niespodzianek. Dotychczas zdarzały się one często: z badań serwisu Oferteo.pl wynika, że ponad połowa inwestorów, którzy zbudowali sobie dom w ostatnich latach, przekroczyła kosztorysowe wydatki o więcej niż 10 proc. W tym 2,5 proc. zapłaciło kwotę dwa razy większą od planowanej.

Od stycznia inaczej

Obecny sezon jest jednak wyjątkowy z innego powodu.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj