Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Rynek

Prosty, ogrzany słońcem

Dom tani i komfortowy

materiały prasowe
Minimalistyczna forma, wykorzystanie energii słonecznej – to dzisiaj decyduje o nowoczesności domu. I to się także opłaca.
Amatorzy własnego domu na ogół nie wiedzą, z jakimi wydatkami przyjdzie im się zmierzyć.Matthias Kulka/Corbis Amatorzy własnego domu na ogół nie wiedzą, z jakimi wydatkami przyjdzie im się zmierzyć.

Najwygodniej jest kupić dom gotowy, montowany na działce z fabrycznych prefabrykatów. Dom w paczce – według określenia producentów. Na budowę przywożone są gotowe ściany, łącznie z oknami, i po kilku, góra kilkunastu dniach mamy stan surowy zamknięty. W wielu krajach takie domy są popularne, u nas jeszcze nie. Stanowią ofertę dla ludzi, którzy mają dobrą zdolność kredytową, bo pieniądze trzeba wyłożyć od razu. Przy polskich dochodach ogromną większość domów buduje się w miarę przypływu środków, czyli w praktyce latami.

W dodatku technologia szkieletowa, stosowana przez producentów domów w paczce, nie jest w naszym kraju popularna. Amator własnego dachu nad głową najczęściej chce mieć budynek tradycyjny, murowany, a nowoczesność mają mu zapewnić coraz lepsze materiały i urządzenia techniczne. Do formy architektonicznej nie przywiązuje się dużej wagi. Niesłusznie, bo decyduje ona nie tylko o urodzie i komforcie domu, ale także o wysokości rachunków, jakie zapłacimy za ogrzewanie.

– Stawianie prostych, w miarę zwartych domów jest najtańszym zabiegiem przynoszącym oszczędność energii – twierdzi architekt Bartek Bajon. Przykładem bryła budynku w Lusowie, zaprojektowanego przez naszą pracownię jako typowa stodoła. Od strony południowej część mieszkalna jest mocno przeszklona, otwarta na ogród . W takiej samej minimalistycznej konwencji utrzymane zostały wnętrza – z dębowymi deskami na posadzkach, betonowymi płytkami, białymi i fornirowanymi orzechem meblami.

Jeszcze kilka lat temu jednym z głównych zarzutów stawianych bardzo energooszczędnym domom była prostota formy: porównywano je do stodół właśnie.

Polityka 17.2014 (2955) z dnia 21.04.2014; Poradnik; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Prosty, ogrzany słońcem"
Reklama