Najważniejsze materiały do budowy domu

Pod ekopresją
Przez markety i składy budowlane przeszły w ostatnich tygodniach tłumy. Oferta rynku materiałów staje się coraz bogatsza. Szukajmy tych spod znaku eko.
Program antysmogowy, przygotowany w ubiegłym roku przez rząd, przewiduje stopniową likwidację domowych pieców na węgiel.
Alberto Masnovo/PantherMedia

Program antysmogowy, przygotowany w ubiegłym roku przez rząd, przewiduje stopniową likwidację domowych pieców na węgiel.

Marcowe targi materiałów budowlanych w Kielcach były rekordowe, producentów i kupców przyjechało więcej niż w minionych latach. Sezon budowlany zapowiada się dobrze. Coraz częściej kupujemy całe zestawy materiałów i akcesoriów: kompletne systemy kominowe, rynnowe, wentylacyjne, dachowe. Dla zwolennika znów modnego płaskiego dachu są oferty systemów z papami nowej generacji, odpornymi na mróz i promieniowanie UV, w praktyce niewymagającymi konserwacji. Kto woli tradycyjny dach, wybiera na ogół dachówkę ceramiczną albo betonową. W skład systemu z taką dachówką wchodzą folie i membrany do wstępnego krycia dachu i akcesoria, które mają zapewnić mu szczelność. W sumie około tysiąca elementów.

Inwestorzy prowadzą w internecie spory, która dachówka jest lepsza: ceramiczna czy betonowa. Ceramiczne uchodzą za bardziej szlachetne, betonowe są bardziej eko z punktu widzenia ochrony środowiska. Obydwie są trwałe, mają podobny ciężar. Dachówka betonowa jest tańsza (według ekspertów „Ładnego Domu” o 15–30 proc.), lepiej izoluje przed hałasem, ale wymaga malowania co kilkanaście lat specjalną farbą akrylową. Dachówka ceramiczna ma bardziej urozmaicone formy, a jej wersja glazurowana występuje również w tak nietypowych kolorach, jak np. niebieski. Na nowoczesnym domu dobrze wygląda np. dachówka w kolorze grafitowym.

Ciepło, cieplej, gorąco

Przy zakupach materiałów pamiętajmy, że muszą sprostać bardziej surowym wymaganiom dotyczącym zapotrzebowania budynków na energię, obowiązującym od początku tego roku .

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj