Rynek

Trzyma ciepło, tnie rachunki

Dom tani w utrzymaniu

Za superenergooszczędny dom pasywny płaci się tyle samo (albo nawet mniej), ile za przeciętny tradycyjny dom z murowanymi ścianami. Za superenergooszczędny dom pasywny płaci się tyle samo (albo nawet mniej), ile za przeciętny tradycyjny dom z murowanymi ścianami. materiały prasowe
Domy o najwyższej klasie energetycznej oznaczane są w wielu krajach literą A. U nas takich oznaczeń nie ma, ale przybywa budynków, które do tej klasy należą.
Dom w Stawigudziemateriały prasowe Dom w Stawigudzie

W Polsce powstaje coraz więcej fabryk nowoczesnych domów. Wytwarzają elementy, z których na prywatnych, uzbrojonych działkach montuje się budynki jednorodzinne. Według danych grupy Saint-Gobain, potentata w produkcji materiałów budowlanych (ma zakłady w wielu krajach, w tym 25 w Polsce), polskie fabryki dostarczają rocznie elementy dla 5–6 tys. domów o konstrukcji drewnianego szkieletu.

Na razie jest to głównie towar na eksport: 65 proc. produkcji trafia do krajów skandynawskich, Austrii i Niemiec. Ale proporcje będą się zmieniać. Coraz bardziej zależy nam na ograniczaniu wydatków na ogrzewanie, a budując dom w technologii szkieletowej, można je zmniejszyć radykalnie i najtaniej.

Firma BRAWO Domy Pasywne zbudowała w Stawigudzie k. Olsztyna dom, który pokazuje możliwości tej technologii. Postawiony został według systemu Multi-Comfort grupy Saint-Gobain i z produkowanych przez nią materiałów. Zapotrzebowanie na energię do ogrzewania wyniesie 15 kWh na m kw. rocznie. Wydatki mieszkańców takiego domu na ciepło będą ok. 7 razy mniejsze, niż gdyby zbudowany został standardowo, zgodnie z obecnymi wymaganiami (przy takim samym rodzaju energii).

Akcja izolacja

Drewniana konstrukcja domu w Stawigudzie została „opakowana” grubą warstwą izolacji . W rezultacie wskaźnik przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne U wynosi 0,073 W/m2K i jest nawet lepszy niż wymagany dla budynków pasywnych. Podobnie jest ze wskaźnikiem U dla dachu, równym 0,059 W/m2K.

Polityka 40.2014 (2978) z dnia 30.09.2014; Poradnik; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Trzyma ciepło, tnie rachunki"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Tata Maty: Młodzi ludzie są mądrzejsi, niż my myślimy, że są

Z prof. Marcinem Matczakiem o tym, dlaczego nie warto być zbyt posłusznym.

Martyna Bunda
07.09.2021