Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Gdzie żyją najbogatsi ludzie świata

85 najbogatszych ludzi na świecie zgromadziło tyle majątku, ile 3,5 miliarda najbiedniejszych. Czyli połowa ziemskiej populacji.

Majątek 85 najbogatszych ludzi na świecie równa się majątkowi 3,5 miliarda najbiedniejszych – wynika z najnowszego raportu Oxfam, międzynarodowej organizacji humanitarnej. Najbardziej majętni bogacą się o kolejne 668 mln dol. każdego dnia.

„Są absurdalnie bogaci. Przykładowo: nawet gdyby Bill Gates wydawał dziennie milion dolarów, potrzebowałby 218 lat, żeby roztrwonić cały majątek” – komentują publicyści. Co i tak by się nigdy nie udało – Gates musiałby najpierw przestać zarabiać.

Nierówności pod względem ekonomicznym pogłębiają się od trzech dekad, zwłaszcza wskutek kryzysu finansowego – alarmują autorzy raportu. Tę przepaść mógłby zasypać podatek dla najbogatszych, choćby półtoraprocentowy – konkludują. Zagraniczne media postulują natomiast, by zmiana zaczęła się od mentalności światowych elit.

.materiały prasowe.

Podobne wnioski wyciągnięto z październikowego raportu Credit Suisse. Aż 48 proc. globalnego bogactwa znajduje się w rękach 1 proc. najzamożniejszych – szacowali autorzy. Jednocześnie wystarczy posiadać majątek o wartości 3650 dolarów (czyli ok. 12 tys. zł), by należeć do bogatszej połowy mieszkańców Ziemi.

Podobnie jak w Chile czy Kolumbii, w Polsce mieszka obecnie około 50 tys. milionerów – przy czym mowa tu o milionach dolarów, a nie złotych. Do końca dekady liczba ta ma się w naszym kraju podwoić. Znacznie trudniej za to spotkać u nas tzw. superbogaczy, czyli osoby, których majątek przekracza 50 mln dolarów. Podczas gdy w Polsce jest ich około 200–300, to na świecie ponad 128 tys.

źródło: Credit Suisse Global Wealth Databook 2014Credit Suisse/materiały prasoweźródło: Credit Suisse Global Wealth Databook 2014

(powiększ obrazek)

Jak zauważa Credit Suisse, w ciągu roku liczba ta wzrosła aż o 30 tys. Co więcej, w ciągu ostatnich pięciu lat podwoiła się także liczba miliarderów. – A to pogłębia powszechne przekonanie, że z poprawy kondycji światowej gospodarki korzystają głównie ci już zamożni – ocenili w komentarzu eksperci firmy.

Gdzie owych superbogaczy najłatwiej spotkać? Z poniższego wykresu jednoznacznie wynika, że przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych:

Państwa, w których mieszka najwięcej „superbogaczy”.Credit Suisse/materiały prasowePaństwa, w których mieszka najwięcej „superbogaczy”.

(powiększ obrazek)

W USA mieszka prawie połowa najzamożniejszych. A grono to cały czas błyskawicznie się rozrasta. Tylko w ciągu ostatniego roku superbogaczy przybyło w tym kraju więcej, niż jest ich w sumie Chinach (około 7,6 tys. osób). Kolejne miejsca na liście zajmują państwa europejskie – Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Włochy – za którymi uplasowały się Japonia oraz Rosja.

Według analityków Credit Suisse zaledwie 10 proc. najzamożniejszych mieszkańców naszej planety kontroluje aż 87 proc. światowego majątku. W Polsce wskaźnik ten jest znacznie niższy: wynosi obecnie 62,8 proc. wobec 69,9 proc. w roku 2000. Mimo osłabienia przewagi najbogatszych nad resztą społeczeństwa raport Credit Suisse wciąż zalicza Polskę do krajów o wysokiej nierówności społecznej, plasując nas w gronie takich krajów, jak Meksyk, Czechy, Chile czy Korea Płd.

Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Zmarł Daniel Dennett, wybitny filozof. „Każdy powinien siebie pytać: a co, jeśli nie mam racji?”

Daniel C. Dennett, filozof ­kognitywista, zmarł w wieku 82 lat. Czytelnikom „Polityki” jest doskonale znany, udzielił nam wielu wywiadów. Przypominamy jeden z nich.

Karol Jałochowski
20.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną