Pomorskie inwestycje za unijne pieniądze

Morze pieniędzy w piasek
Rzeka unijnych dotacji dopłynęła także nad polski Bałtyk. I się w nim rozpłynęła, nie zostawiając po sobie zbyt wielu śladów. A przynajmniej tych godnych naśladowania.
Fragment rowerowego szlaku nadmorskiego koło Kołobrzegu. Tu Unia też pomogła.
Przemysław Gryń/Newspix.pl

Fragment rowerowego szlaku nadmorskiego koło Kołobrzegu. Tu Unia też pomogła.

Kamienne umocnienia w pobliżu Karwii
Ryszard Felkner/WWF

Kamienne umocnienia w pobliżu Karwii

Książka jest ciężka, z mnóstwem kolorowych zdjęć, planów i mapek. Leży na korytarzu Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku i zdaje się wołać o uwagę. Wydano ją za pieniądze unijne (w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna). Na okładce logo konkursu Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich. Niżej tytuł: „Przewodnik turystyczny. Śladem funduszy europejskich”. Do tej pory odbyło się siedem edycji konkursu. W siedmiu kategoriach nagrodzono i nominowano do nagród łącznie 144 projekty wsparte unijnymi pieniędzmi. Mapka pokazuje, że w nadmorskich wczasowiskach, które wchłonęły już setki milionów z UE i które ściągają rzesze turystów, o cud funduszy europejskich otrzeć się niełatwo. Jakoś ich tam nie dostrzeżemy.

Jak pokonać Sukiennice?

Uda się, jeśli pojedziemy do Świnoujścia na transgraniczną promenadę łączącą miasto z kurortami niemieckiej gminy Heringsdorf albo na Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie, albo do Parku Północnego w Sopocie (po pełnej rewaloryzacji). Można by jeszcze dorzucić sieć przystani kajakowych na rzece Redze, zaczynającą się już w Płotach, a kończącą w nadmorskim Mrzeżynie. Jest jeszcze Gdańsk z Narodowym Centrum Żeglarstwa. To i tak mniej niż mało.

– Rocznie mamy 220–300 zgłoszeń – mówi Andrzej Szoszkiewicz uczestniczący w ocenie konkursowych propozycji. – Z Wybrzeża stosunkowo mało. A te projekty, które wpływały, nie były wybitne, nie licząc Gdańska. Weźmy przystanie, których powstało sporo. Ale to standard, nic takiego, żeby nagrodzić. Nie potrafię wymienić nic, co by się wybijało na tyle, żeby zapadło w pamięć. Przedsięwzięcia turystyczne, małe muzea czy średniowieczne wioski są traktowane jako jedna z wielu inwestycji, które realizuje gmina, a nie jako markowy produkt. To też się odbija na jakości.

W konkursie Polska Pięknieje przyznają, że nie biorą pod uwagę tego, co powstaje za pieniądze z Programu Operacyjnego Ryby, znaczącego w rejonach nadmorskich. Stąd obraz może być zniekształcony. – Między Ministerstwem Infrastruktury i Ministerstwem Rolnictwa nie ma współpracy jakiejś stałej grupy roboczej. A powinna być – dodaje Szoszkiewicz. No i jeszcze jest sporo zgłoszeń, które niekoniecznie kwalifikują się na ten konkurs – chodzi o remonty dróg, chodników, placyków. – Czasem beneficjenci nie potrafią powiedzieć, po co oni to zrobili – mówi Jerzy Gontarz, wiceprezes firmy organizującej konkurs. – Brakuje wizji, świadomości. Często są to inwestycje punktowe, dotyczące jednej gminy. Na przykład ścieżki rowerowe, które się nie łączą. W województwie zachodniopomorskim wprowadzono kontrakty samorządowe – muszą się dogadać co najmniej trzy gminy. To mechanizm, żeby narzucić współpracę. Większość samorządowców myśli horyzontem kadencji, nie stawia celów dalekosiężnych. Ci z wizją i misją są w mniejszości.

Kołobrzeg w konkursie na cud funduszy europejskich startował dwukrotnie. W 2011 r. zgłosił świeżo przebudowane Regionalne Centrum Kultury. – Uważam, że ten obiekt zasługiwał na nagrodę – mówi Lidia Szyper, szefowa Wydziału Rozwoju Miasta. – Projekt modernistyczny, ciekawy. Przy tym codziennie coś się tam dzieje. Ale ciężko wygrać z Sukiennicami w Krakowie.

W tamtym roku w kategorii, w której konkurowali, wygrał remont i modernizacja Sukiennic. Dwa lata później wystawili do konkursu nadmorską ścieżkę rowerową wiodącą przez Kołobrzeg, Dźwirzyno, Ustronie Morskie. W Niemczech ścieżkę budowało partnerskie miasto Barth. Całość w ramach międzynarodowego szlaku rowerowego R-10 – wokół Bałtyku. Przegrali. Lidia Szyper nie kryje rozczarowania: – Mieliśmy doskonały event promocyjny – otwarcie 21 września, gdy obchodzono Europejski Dzień Współpracy Terytorialnej. Wszyscy goście, także zagraniczni, przejechali naszą ścieżką.

– W 2005 r. wraz z wejściem do Unii włączyliśmy turbodoładowanie – mówią w jednym z nadmorskich magistratów. Wszystkie kurorty budowały, rozbudowywały i remontowały obiekty zaliczane do kanonu nadmorskich atrakcji wypoczynkowych: mola, promenady, deptaki, mariny, parki, ścieżki rowerowe, sceny letnie i nie tylko. Świnoujście, Kołobrzeg i Sopot, jako ośrodki najsilniejsze, z bogatą tradycją, stały się wzorem dla mniejszych wczasowisk, które też chcą mieć to, co najwięksi. Rzadko szukają własnej drogi, rzadko próbują zachować indywidualny charakter i klimat.

Ci prężniejsi, pozyskawszy większe kwoty, kładą na deptaku nie kostkę Bauma tylko granitowe płyty. Ot, cała różnica. Wiele obiektów sprawia wrażenie jakby wyszły spod sztancy. W rezultacie faktycznie trudno odróżnić marinę od mariny, deptak od deptaka, a nawet całe miejscowości, jedną od drugiej. Lwia część mniejszych wczasowisk zdążyła zatracić swą odrębność w pośpiesznym i bezrefleksyjnym rozwoju. Mają jeszcze o co walczyć Hel i Ustka, ale Władysławowo i Karwia już nie. Chyba że w następnym stuleciu. Unijne pieniądze zafundowały przyśpieszenie, za którym ludzie nie zawsze umieli nadążyć myślowo. Jest porządniej, solidniej, ale piękniej to już niekoniecznie.

Zamki na piasku

Cudów nie ma. Jest natomiast efekt skali. Dziś nawet trudno wyobrazić sobie, jakby wyglądały nasze nadbałtyckie wczasowiska bez unijnych pieniędzy. Wróćmy do Kołobrzegu. Według danych GUS 47-tys. Kołobrzeg zajmuje obecnie trzecie miejsce w kraju pod względem liczby udzielonych noclegów, po Warszawie i Krakowie. Opłaty uzdrowiskowej zbierają tu 10,5 mln zł rocznie. Oficjalnie zarejestrowanych miejsc noclegowych jest 22 tys. Od molo na wschód hotele ciągną się po horyzont (dwa pięciogwiazdkowe, sporo czterogwiazdkowych, ponad 40 basenów). Jak szacuje prezydent Janusz Gromek, wydano ponad 500 mln zł z unijnej kasy.

Miasto było mocno okaleczone przez wojnę i komunę, która wojenne wyrwy wypełniła blokowiskami. Potem doszła do tego młodokapitalistyczna deweloperka. I jest miszmasz. Klimat przyjazny człowiekowi stwarzają liczne parki i woda. Nie tylko morze. Także Parsęta z uroczymi bulwarami, pokrytymi spękanym asfaltem. To potencjał wciąż niewykorzystany. Co nie znaczy, że nad Parsętę unijny pieniądz nie dotarł. Brzegi, ujęte w kamienne mury mające status zabytku, są świeżo po remoncie, wspartym funduszami UE. Most otrzymał nowe kute barierki. UE dorzuciła się do przebudowy ulicy Rzecznej z przyległościami (2 mln zł), do nowego wejścia do portu (po wschodnim falochronie turyści mogą spacerować), do inwestycji w porcie rybackim.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną