Rynek

Uber ponad prawem

Kłopotliwa alternatywa dla taksówek

Ostry protest francuskich taksówkarzy w Paryżu przeciwko Uberowi. Ostry protest francuskich taksówkarzy w Paryżu przeciwko Uberowi. SEVGI/SIPA / EAST NEWS
Znienawidzony przez taksówkarzy Uber to dziś najbardziej kontrowersyjna firma świata. Wiele krajów toczy z nią sądowe boje, bo niszczy miejscowe rynki usług przewozowych i nie płaci podatków. W Polsce, na razie, próbuje się łagodniejszych metod.
Uber nie jest taksówkową korporacją, tylko pośrednikiem między pasażerami i kierowcami.Mike Blake/Reuters/Forum Uber nie jest taksówkową korporacją, tylko pośrednikiem między pasażerami i kierowcami.

Kiedy pod koniec czerwca piosenkarka Courtney Love, wdowa po Kurcie Cobainie, przyleciała do Paryża, podobnie jak w USA, zamówiła transport z lotniska do centrum przez aplikację Ubera. W ten sposób mimowiednie trafiła w oko cyklonu, bo w stolicy Francji trwał właśnie ostry protest francuskich taksówkarzy przeciwko Uberowi. Rozwścieczeni kierowcy atakowali samochody Ubera (trzeba mieć dobre oko, żeby je wypatrzyć, bo nie mają oznaczeń) i blokowali dojazdy do lotnisk.

Polityka 29.2015 (3018) z dnia 14.07.2015; Rynek; s. 41
Oryginalny tytuł tekstu: "Uber ponad prawem"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021