Rynek

Nobel dobra rada

Krótka historia Nobli z dziedziny ekonomii

Wręczenie Nagród Nobla w Sztokholmie, 1969 r. Pierwszy z prawej: Jan Tinbergen, laureat przyznanego po raz pierwszy Nobla ekonomicznego. Wręczenie Nagród Nobla w Sztokholmie, 1969 r. Pierwszy z prawej: Jan Tinbergen, laureat przyznanego po raz pierwszy Nobla ekonomicznego. Rue des Archives / EAST NEWS
Co z tego, że Nobel z ekonomii to teoretycznie żaden Nobel. I tak wyczekuje tej nagrody cały świat, licząc na wskazówkę: co dalej z pokryzysowym bałaganem? I jaki styl myślenia obowiązuje w tym sezonie.
Medal nagrody Nobla.SSPL/Science Museum/Getty Images Medal nagrody Nobla.

Takie mamy czasy, że w dobrym tonie jest się trochę z ekonomistów ponabijać. Przypomnieć im, że przepowiedzieli sześć z trzech ostatnich kryzysów gospodarczych (to taki żart, że starczy, by jakiś drugorzędny wskaźnik koniunktury poszedł w dół, a oni już wieszczą koniec świata). Albo odwrotnie. Można wyrazić autentyczne zdziwienie (jak królowa angielska kilka lat temu podczas wizyty w London School of Economics), że choć ekonomiści to przedstawiciele najlepiej opłacanej i dopieszczonej nauki społecznej, to i tak nie potrafili zapobiec krachowi z 2008 r.

Polityka 42.2015 (3031) z dnia 13.10.2015; Rynek; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Nobel dobra rada"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021