Stracone pokolenie polskiego biznesu

Profus na spalonym
Z panamskich papierów wyskoczył nieco już zapomniany Marek Profus. To dobry przykład, jak zmarnowaliśmy pierwsze pokolenie polskiego biznesu.
Marek Profus jest symbolem pewnego pokolenia. Trochę, niestety, straconego. To generacja, która potrafiła świetnie wykorzystać możliwości, jakie otworzył polski skok w kapitalizm.
Piotr Waniorek/Forum

Marek Profus jest symbolem pewnego pokolenia. Trochę, niestety, straconego. To generacja, która potrafiła świetnie wykorzystać możliwości, jakie otworzył polski skok w kapitalizm.

Marek Profus, 2008 r.
Piotr Waniorek/Forum

Marek Profus, 2008 r.

Dziś nazwisko Profus nie robi już dużego wrażenia. Ale na początku lat 90. robiło. I to jakie! – Pamiętam wielki baner „Profus Management” na fasadzie Dworca Centralnego w Warszawie. Umieszczony tak, żeby było go widać z okien hotelu Marriott. A co to był Marriott, to chyba nie muszę panu tłumaczyć?! – wspomina jeden z dawnych współpracowników biznesmena (czemu mówi anonimowo, dowiedzą się państwo niebawem). Marek Profus, warszawiak, rocznik 1952. Zaczynał od naprawiania telewizorów, magnetowidów i kamer. Ale jego prawdziwym żywiołem okazał się handel. Najpierw elektroniką (był w czasie przełomu polskim przedstawicielem m.in. niemieckiego Blaupunkta). A potem już właściwie wszystkim: metalami kolorowymi, bronią, paliwami, żywnością, stalą. W Rosji, na Bliskim Wschodzie, w Azji i Afryce. To imponowało. Zwłaszcza w czasach, gdy dla większości Polaków światowcem był już ten, kto postawił stopę na peronie dworca Keleti w Budapeszcie. Unikanie kredytów, niskie koszty własne, niskie marże zysku i szybko realizowane transakcje – to model biznesowy, który przez lata był wizytówką Marka Profusa. Trzykrotnie (lata 1994, 95 i 96) obwołanego przez „Wprost” najbogatszym Polakiem.

Fajny, równy facet 

Skoro więc mowa o legendzie pierwszej fazy polskiej transformacji, sięgnijmy na chwilę do archiwum. „Właściciel Profus Management przypomina, że zaczynał od absolutnego zera. Nic nie odziedziczył, nie korzystał z koneksji i znajomości” – pisał „Wprost” w lipcu 1995 r. „Pieniądze na mnie nie działają (…). Tylko ci, którzy otrzymali z banku kilka milionów dolarów, dostają z tego powodu zawrotu głowy, mają kłopoty z własną tożsamością” – cytował Profusa tygodnik. A dalej było podobnie. Że skromny (mieszkał wtedy w M4 na Woli), ale z klasą (stadnina pod Zieloną Górą, najlepsze hotele w Japonii). Oczywiście pracowity, a jednak z dystansem do rzeczywistości. Do tego przed snem lubi poczytać poezję Norwida. Ten przesadnie pochlebczy zachwyt „Wprost” nie był wówczas bynajmniej czymś wyjątkowym. Pół roku wcześniej (14 października 1994 r.) „Gazeta Wyborcza” opisuje Profusa w serii „Bilionerzy” (to było tuż przed denominacją). I znów bijący od polskiego krezusa blask zdaje się redaktorów kolumny wręcz oślepiać. „Gazeta” pyta przedsiębiorcę o to, jak zarobił pierwsze pieniądze, ile wydaje na co dzień, jakie są jego ulubione drobiazgi albo co ostatnio dostał na urodziny. Profus odpowiada (momentami nawet zabawnie) mieszanką skromności i pewności siebie. Wychodzi na fajnego, równego faceta, który choć obraca rocznie miliardem dolarów, to wcale nie stracił kontaktu z rzeczywistością.

Klimat wokół biznesmena zmienia się na przełomie wieków. Powód jest oczywisty. Powoli odwraca się od niego biznesowa fortuna. Profus nadal jest człowiekiem majętnym, ale wypada z czołówki listy krezusów „Wprost”. A magazyn „Forbes”, który wkrótce uruchomi swój ranking, stwierdzi, że nie da się udokumentować jego majątku. W 2008 r. „Rzeczpospolita” donosi, że jego nazwisko jest w materiałach komisji weryfikacyjnej WSI, ale nikt tematu nie ciągnie. Pewnie dlatego, że dawny krezus zdaje się już wtedy zgraną kartą. Kilka lat temu „Newsweek” sugeruje wręcz, że Profus to mistrz autokreacji, a jego interesy nigdy nie były tak rozległe, jak głosiła legenda. Zarysowana tu ewolucja dobrze oddaje stosunek polskich mediów do rodzimego biznesu. Od bezkrytycznego uwielbienia dla nowych nadwiślańskich Gatsbych do bezlitosnej pogardy, gdy przestają utrzymywać oszałamiające tempo wzrostu i słabną w starciu z konkurencją młodszych wilczków biznesu oraz kapitału zagranicznego.

Tym, czego w tym obrazie brakuje, jest próba zastanowienia, co ludziom takim jak Profus udało się zbudować. I czy z jego pomysłowości i smykałki do interesów powstała jakaś wartość dodana. Jakiś zysk dla społeczeństwa albo przynajmniej dla gospodarki, z której przedsiębiorca się wywodzi? Coś, na czym ufundowane są wszystkie kapitalistyczne zachodnie społeczeństwa, które zawsze znajdowały sposób, by zmusić tych najbardziej przedsiębiorczych do podzielenia się owocami sukcesu z resztą politycznej wspólnoty. Akurat w przypadku Profusa o odpowiedź na to pytanie jest jednak trudno. Głównie dlatego, że przez prawie 40 lat biznesowej działalności (jego pierwsza firma powstała w 1977 r.) nie stworzył właściwie żadnej trwałej biznesowej organizacji. Owszem, jest Profus Management, ale to raczej sieć powiązań i kontrahentów. Lotna organizacja, ręcznie sterowana przez samego prezesa i członków jego najbliższej rodziny (do 2012 r. funkcjonowała jako zwykła działalność gospodarcza!).

Jedynym wyjątkiem od tej zasady był i jest tygodnik „Piłka Nożna”. Biznesmen kupił gazetę na początku lat 90. Trwała wtedy pospieszna prywatyzacja sektora prasowego i legendarne peerelowskie tytuły można było dostać po niezbyt wygórowanej cenie. Założona w 1956 r. „PN” trafiła więc w ręce Profusa za – jak sam przyznał – ok. 35 tys. dol. (kupił ją od pewnego bydgoskiego przedsiębiorcy, który zadania ewidentnie nie udźwignął). Do przejęcia tytułu namówił Profusa znajomy dziennikarz sportowy Ryszard Starzyński. Panowie poznali się ponoć – co też znamienne dla pierwszej fazy transformacji – dzięki tenisowi. Inwestycja szybko okazała się strzałem w dziesiątkę. A pismo, redagowane najpierw przez Starzyńskiego, a potem przez Waldemara Lodzińskiego, zyskało wręcz status legendy.

Pierwszy kolorowy magazyn o piłce, łączący postery dla odjechanych na punkcie futbolu dzieciaków z dobrą sportową (bywało, że erudycyjną!) publicystyką dla starszych kibiców. W złotych czasach nakład tygodnika sięgał 160 tys. egzemplarzy. Podobno to właśnie z powodu marki „PN” zagraniczny kapitał tak długo stronił od nadwiślańskiego rynku prasy sportowej. Z każdych badań wychodziło im, że z „Piłką” za nic nie wygrają. Sukces był tak duży, że Profus kupił jeszcze „Szpilki” (ale pismo szybko zawiesił). Rozważał też przejęcie udziałów w „Rzeczpospolitej”, ale oferta okazała się zbyt wygórowana.

W okresie świetności pisma prezes do zarządzania gazetą się nie mieszał. Ale około 1998 r. postanowił to zmienić. Redakcyjni złośliwcy twierdzili, że trochę… z nudów, bo akurat interesy na innych polach zaczęły mu słabnąć. – Profus wszedł do redakcji na całego z tym swoim kupieckim instynktem. Wszędzie kombinował, jak by tu zaoszczędzić? Czy nie da się taniej? – wspomina jeden z bliskich współpracowników. Jego uwagi nie uszedł oczywiście trwający od końca lat 90. trend na uelastycznienie polskiego rynku pracy. Dziś dużo celniej (niestety, dopiero po latach) nazywany jego uśmieciowieniem. To wtedy standardem stała się w „Piłce” niska podstawa połączona z wierszówką. Co charakterystyczne dla transformacyjnej Polski, oporu ze strony pracowników nie było wcale. – Księgowa powiedziała, że mamy założyć działalność, to założyliśmy. Cieszyliśmy się, że zazwyczaj płaci na czas – wspomina jedna z legend polskiego dziennikarstwa sportowego, która pracowała w „Piłce” przez wiele lat.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną