Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Jeśli dom, to pod miastem

Domy jednorodzinne: gdzie będzie można je budować

Dom jednorodzinny stawia się najczęściej na działce o powierzchni 1–2 tys. m kw., dlatego ziemia kosztuje czasem więcej niż budynek. Dom jednorodzinny stawia się najczęściej na działce o powierzchni 1–2 tys. m kw., dlatego ziemia kosztuje czasem więcej niż budynek. WDGPhoto / PantherMedia
Domy jednorodzinne stawiamy głównie na wsi. Od 1 maja będzie to jednak można zrobić tylko na terenach objętych planami. Czyli w praktyce na ogół na ziemi wokół miast.

Budujemy za miastem, żeby zamieszkać wśród zieleni, we własnym ogrodzie, ale przede wszystkim ze względów finansowych. Im dalej od centrum aglomeracji, tym grunty kosztują mniej. Najtaniej jest zaś na wsi, więc można sobie pozwolić na większą działkę. W ubiegłym roku 57 proc. klientów serwisu Oferteo.pl decydowało się na takie właśnie rozwiązanie. Nowe przepisy o obrocie ziemią mogą jednak skorygować wiele marzeń o własnym domu. Od 1 maja działki na odludziu już się od rolnika nie kupi.

Polityka 18.2016 (3057) z dnia 26.04.2016; Poradnik budowlany; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Jeśli dom, to pod miastem"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022