Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

ZUS wysyła listy z szacunkowym wyliczeniem emerytury. Wielu się zdziwi...

Mieke Dalle / Getty Images
Kolejne rządy mają pomysły, jak zachęcić do oszczędzania na starość. A przy okazji coraz bardziej podważają zaufanie Polaków do ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła do nas listy z szacunkowym wyliczeniem, na jak wysoką (albo raczej niską) emeryturą będziemy mogli liczyć. Oczywiście te prognozy wiele osób zatrwożą, bo aż tak niskich świadczeń się nie spodziewali. Szczególnie niemile zaskoczeni będą ci, którzy pracują od lat, i to na etacie, płacą uczciwie wszystkie składki, a i tak emerytura nie pozwoli im na godne życie. Listy od ZUS wydają się stratą pieniędzy, ale na pewno mają sens – powinny bowiem każdego przekonać, że emerytura z I i II filaru nie wystarczy na starość.

Tym bardziej że przecież nawet wyliczenia ZUS mają wartość ograniczoną z powodu nieustannego przebudowywania czy też – jak kto woli – niszczenia systemu emerytalnego przez kolejne rządy. Platforma ograniczyła znaczenie OFE, teraz PiS obniży wiek emerytalny, a do tego OFE albo całkowicie zlikwiduje, albo każe im kupować określone obligacje. Jak w takich warunkach można w ogóle próbować przewidywać wysokość emerytury z ZUS?

Oczywiście nie można. Zresztą każdy zdrowo myślący człowiek musi pogodzić się z faktem, że niski wiek emerytalny w połączeniu z coraz dłuższym życiem i eksplozją umów śmieciowych, pozwalających płacić obniżone składki albo nawet w ogóle ich unikać, to prosta gwarancja głodowych emerytur. Trzeba zatem oszczędzać osobno, tylko jak to najlepiej zrobić?

Państwo i w tym próbuje pomóc, oczywiście bardzo nieudolnie. Najpierw promowano konta emerytalne IKE i IKZE, które nie odniosły wielkiego sukcesu, bo okazały się mało atrakcyjne. Formą zabezpieczenia na starość miał być akcjonariat obywatelski, do którego zachęcał poprzedni rząd. Nowy doprowadził do załamania kursów akcji wielu spółek, prywatyzowanych przez giełdę, każąc na przykład energetyce subsydiować górnictwo.

Teraz PiS myśli podobno o dopłatach dla oszczędzających samodzielnie na emeryturę, choć nie wiadomo, skąd miałby wziąć na to pieniądze. Może z planowanego skoku po resztę pieniędzy zgromadzonych w OFE?

Doświadczenia minionych lat i obecnie prowadzona polityka powinny nas nauczyć dwóch rzeczy – trzeba dodatkowo, w miarę możliwości, oszczędzać na emeryturę, ale należy to robić z dala od jakichkolwiek programów organizowanych, zachwalanych czy dotowanych przez państwo. Nie ma u nas żadnej ciągłości wsparcia, żadnego poszanowania dla już odłożonych pieniędzy, więc lepiej nie dać się skusić jakimkolwiek projektom politycznym w ramach III filaru, które dzisiaj są wychwalane, a jutro będą dezawuowane.

To oczywiście ogromna szkoda, bo w wielu krajach (choćby w sąsiednich Niemczech) dodatkowe oszczędzanie na emeryturę najlepiej funkcjonuje właśnie z pomocą państwa. Tyle że tam można mu zaufać, a u nas lepiej tego nie robić.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną