Banki straciły w cyberatakach kilkadziesiąt milionów dolarów. Jak bronić się przed hakerami?
Często to błędy pracowników otwierają przestępcom drzwi do systemów informatycznych. Także tych z pozoru dobrze zabezpieczonych.
OF/•

Brian Klug/Flickr CC by 2.0

Co najmniej kilkadziesiąt milionów dolarów straciły ostatnio banki w cyberatakach, w których przestępcy znaleźli drogę do transferu pieniędzy wykorzystując system SWIFT. Często to błędy pracowników otwierają przestępcom drzwi do systemów informatycznych. Także tych z pozoru dobrze zabezpieczonych.

Pierwszą znaną ofiarą cyberataku, w którym do przesłania skradzionych pieniędzy wykorzystano infrastrukturę SWIFT, był bank centralny Bangladeszu. Niezidentyfikowani przestępcy skradli z niego 101 mln dol. Z kont Bangladesh Bank znajdujących się w Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku usiłowali wyprowadzić wielokrotnie więcej.

Ocaleni dzięki literówce

W grę wchodziło w sumie niemal 1 mld dol. Przypadek, a dokładnie literówka w jednej z wiadomości autoryzującej przelewy wysłanej przez SWIFT sprawił, że 30 przelewów na łączną kwotę 850 mln dol. nie zostało zrealizowanych. 20 mln dol., które trafiło do jednego z banków na Sri Lance, odzyskano. Pozostałych 81 mln dol. przesłanych na cztery konta w banku na Filipinach nie udało się do tej pory odzyskać.

Początkowo bank centralny Bangladeszu winą za straty obarczał nowojorski bank. Ten odpowiadał, że zrealizował przesłane mu dyspozycje. Wyjaśniał przy tym, że odbiorcy pieniędzy nie znajdowali się na listach instytucji podejrzanych o pranie pieniędzy.

Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication’s (SWIFT), międzynarodowe stowarzyszenie instytucji finansowych utrzymujące infrastrukturę telekomunikacyjną służącą do wymiany informacji między bankami, od samego początku twierdzi, że atakujący nie złamali jego sieci i że cyberprzestępcy musieli się włamać do systemów bankowych.

O udanym ataku, w którym do autoryzacji przelewów wykorzystano infrastrukturę SWIFT, zrobiło się głośno. W końcu maja Gottfried Leibbrandt, szef SWIFT, przyznał, że jest to „przełomowe wydarzenie dla sektora bankowego” i dodał, że nie jest to „odosobniony przypadek”.

Czytaj także

Rynek: aktualności i komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną