Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Rynek

Nowa ustawa antylichwiarska: O lombardach ani słowa

Andrzej Stawiński / Reporter
Nowa ustawa antylichwiarska o lombardach nie wspomina. A szkoda, bo ich działalność też przydałoby się uregulować.

Ustawa mająca ograniczać koszty pożyczek działa już od ponad trzech miesięcy, ale wciąż nie wiadomo, w jakim stopniu dotyczy ona lombardów. Teoretycznie pożyczki pod zastaw też powinny być objęte nowymi limitami opłat. Gdyby przyjąć takie założenie, lombardy nie mogłyby ich oferować, bo koszty tego typu pożyczek pod zastaw są przecież gigantyczne i z pewnością przekraczają wprowadzone ustawą ograniczenia. A oferować dużo tańszych pożyczek pod zastaw lombardom zwyczajnie się nie opłaca.

Poza tym lombardy, zwłaszcza te małe, nie spełniają warunków działania firm pożyczkowych, takich jak choćby posiadanie kapitału założycielskiego w wysokości przynajmniej 200 tys. zł.

Część lombardów, bojąc się kontroli, twierdzi zatem, że nie oferuje już pożyczek pod zastaw, ale po prostu kupuje od klienta dany przedmiot, a potem mu go odsprzedaje. Rzecz jasna z dużym zyskiem. W ten sposób nie dotyczy ich ustawa antylichwiarska. To oczywiście obchodzenie prawa, z którego jednak zadowolone są i lombardy, i ich klienci.

Nowa ustawa lombardami się nie zajęła, a chyba jednak powinna. Nie da się ich zakazać, bo lombardy mają swoich klientów i nawet jeśli zejdą do podziemia, dalej będą funkcjonować. Z prostego powodu – część osób widzi w nich ostatnią deskę ratunku. Z drugiej strony lombardy, tak jak teraz firmy pożyczkowe, powinny podlegać konkretnym regulacjom. Tak, aby korzystający z ich usług mogli czuć się bezpiecznie. Tym bardziej, że to często osoby w wyjątkowo złej sytuacji finansowej, zdesperowane, łatwo mogące paść ofiarą oszustów.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną