Rynek

Nowe ogniska ASF. Czy świński pomór pogrzebie polską gospodarkę?

Deraman Uskratzt / Flickr CC by 2.0
Afrykański pomór świń nie zagraża człowiekowi, ale jest śmiertelnie groźny dla naszej gospodarki.

Co kilka dni dowiadujemy się o kolejnym ognisku afrykańskiego pomoru świń (ASF). Zaraza już opuściła Podlasie, zarażone chorobą świnie pojawiły się na Lubelszczyźnie. Tak zwana strefa zapowietrzona obejmuje coraz większy obszar kraju. Tylko w sierpniu doniesienia o wykryciu kolejnego ogniska ASF pojawiają się w mediach co dwa, trzy dni. Pora pozbyć się złudzeń – w walce z tą groźną chorobą ponosimy porażki.

Ludzie nie bardzo się zarazą przejmują, bo my na ASF nie zachorujemy. Jest jednak groźna dla naszej gospodarki, ponieważ wirus błyskawicznie atakuje zwierzęta hodowlane. Zaraza już zaatakowała świnie. Dlatego gdy zachoruje jedna, natychmiast trzeba wybić i utylizować całe stado.

Szybko rozszerzający się pomór jest śmiertelnym zagrożeniem nie tylko dla producentów trzody chlewnej, ale także dla naszej gospodarki, może zrujnować nasz eksport żywności. Jeśli Unia uzna, że Polska nie panuje nad pomorem, zamknie przed całą polską żywnością rynek wspólnotowy. Tak jak najpierw zamknęła swój Rosja, a potem także kraje azjatyckie. Stracimy unijnych klientów, czyli rynek o wartości ponad 20 mld euro rocznie. Wielcy producenci trzody w Niemczech, Danii czy Francji mogą się bać, by pomór nie zaatakował ich hodowli.

Pierwszy przypadek ASF odkryliśmy w lutym 2014 r. U martwego dzika, kilka kilometrów od granicy białoruskiej. Do sierpnia mogliśmy się łudzić, że panujemy nad chorobą. W sierpniu tego roku okazało się, że zaraza jest górą. Z dzików przerzuciła się na hodowlane stada świń. Nie umiemy z nią skutecznie walczyć, choć specjaliści doskonale wiedzą, co trzeba zrobić, by się nie rozprzestrzeniała.

Problem z ASF tkwi jednak w tym, że niezbędne środki prewencji, jakie pilnie trzeba zastosować, nie podobają się drobnym rolnikom, czyli wyborcom Prawa i Sprawiedliwości. To małe gospodarstwa często hodują i ubijają świnie bez kontroli weterynaryjnej. To rolnicy handlują na targowiskach niezbadanymi prosiętami, które roznoszą zarazę, tak jak miało to miejsce w ostatnio notowanych przypadkach.

W imieniu tychże rolników od kilku lat posłowie Prawa i Sprawiedliwości (również obecny minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel) walczą o to, żeby wyprodukowana przez nich w gospodarstwach żywność mogła być legalnie sprzedawana konsumentom. Bo przecież każdy klient może zajrzeć do gospodarstwa i zorientować się, czy jest czysto. Przy takim podejściu do zaraz z afrykańskim pomorem świń nie wygramy.

Więcej na temat afrykańskiego pomoru świń w tekście Joanny Solskiej w najnowszym numerze POLITYKI.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną