Rynek

Zobacz, jakie jest oficjalne stanowisko Deutsche Banku w tej sprawie

Deutsche Bank jest bankiem znacznie bezpieczniejszym i silniejszym, niż był przed kryzysem finansowym. Od roku 2007, bank niemal podwoił swoje kapitały własne a nasze rezerwy płynnościowe wzrosły ponad trzykrotnie do ponad 220 miliardów euro. Bank ograniczył także wskaźnik wartości zagrożonej (VaR / Value at Risk) - kluczowy miernik ryzyka rynkowego - o ponad 50%. Co więcej, test warunków skrajnych przeprowadzony przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EUNB) wykazał, że Deutsche Bank miałby najniższe straty kredytowe spośród banków europejskich działających na poziomie międzynarodowym, nawet w przypadku najbardziej niekorzystnego scenariusza.

Kurs akcji Deutsche Bank odzwierciedla szereg niepewności dotyczących środowiska makroekonomicznego, stóp procentowych i konsekwencji głosowania za „Brexitem”, lecz także czynników dotyczących samego Deutsche Bank AG, takich jak sprawy sporne.

W sprawie dotyczącej RMBS (papierów wartościowych zabezpieczonych hipotekami na nieruchomościach mieszkalnych) należy podkreślić, iż Departament Sprawiedliwości USA nie nałożył na Deutsche Bank kary, a jedynie wyznaczył poziom wyjściowy ugody i obecnie oczekuje na propozycję zwrotną banku. Jest to normalna procedura, w ramach której Departament Sprawiedliwości proponuje kwotę ugody do negocjacji, która w ostatecznym rozrachunku - w zdecydowanej większości przypadków - jest znacznie niższa. Dlatego podkreśliliśmy, iż zaproponowany przez Departament Sprawiedliwości poziom nie będzie zaakceptowany, a prowadzone w najbliższych miesiącach negocjacje będą miały na celu uzgodnienie ugody w wysokości analogicznej dla ugód stosowanych w przypadkach innych banków działających na rynku amerykańskim i objętych podobnym postępowaniem. Jeśli chodzi o sprawy sporne, jesteśmy pewni, że w najbliższej przyszłości uda nam się zamknąć kilka istotnych postępowań.

Obecnie bank nie ma planów w zakresie podnoszenia kapitałów. Współczynnik kapitału podstawowego (CET1) wyniósł na koniec drugiego kwartału 10,8%. Spodziewany jest jego wzrost o około 40 punktów bazowych wraz z zakończeniem sprzedaży posiadanych przez DB udziałów w Hua Xia Bank, co ma mieć miejsce w drugim półroczu.

Co istotne deponenci Deutsche Bank cieszą się bardzo solidną ochroną. W tym zakresie Grupa Deutsche Bank dysponuje buforem w kwocie 118 mld EUR, który zgodnie z przepisami zostałby wykorzystany zanim mogłyby ucierpieć depozyty (Ogólna chłonność straty, TLAC).

W kontekście sytuacji Deutsche Bank w Polsce warto zaznaczyć, że wyniki Deutsche Bank Polska odzwierciedlają bardzo dobrą, stabilną sytuację finansową naszego Banku. Według sprawozdawczości lokalnej zysk brutto Deutsche Bank Polska na koniec I połowy roku 2016 wyniósł 118 mln zł. Jednocześnie wynik na działalności bankowej wyniósł 597 mln zł. Suma bilansowa osiągnęła poziom 39,041 mld zł, a fundusze własne Banku na koniec czerwca br. przekroczyły 5,44 mld zł. Nasz współczynnik wypłacalności na dzień 30.06.2016 r. był bardzo wysoki i wyniósł 19,46%.

Dementując informacje nt. potencjalnej sprzedaży banku w Polsce podkreślamy, że Deutsche Bank Polska nie jest na sprzedaż. Grupa ogłosiła w ubiegłym roku strategię dotyczącą ograniczenia działalności w 10 krajach. Na tej liście nie ma Polski. Jesteśmy zyskownym biznesem i nie ma powodu, aby rezygnować z obecności w kraju, który jest jednym z ważniejszych partnerów gospodarczych Niemiec.  

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną