Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

CEMEX Polska i Amica SA laureatami nagrody Emerging Market Champions

mat. pr.
CEMEX Polska i Amica SA zostały laureatami nagrody Emerging Market Champions przyznawanej przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy.

To trzecia edycja konkursu, którego ideą jest promowanie polskich przedsiębiorstw, które z sukcesem dokonują ekspansji na zagranicznych rynkach oraz podmiotów z udziałem kapitału zagranicznego inwestujących w Polsce. W tym roku do konkursu Emerging Market Champions nominowanych zostało 82 firmy. 

W pierwszej kategorii „Zagraniczne inwestycje w Polsce” laureatem została firma z kapitałem meksykańskim CEMEX Polska, producent cementu, betonu towarowego i kruszyw. Doceniono skalę inwestycji w Polsce (dwa zakłady cementowe, 42 wytwórnie  betonu, siedem kopalń kruszyw) oraz 1200 miejsc pracy na terenie kraju. 

Na uwagę zasługuje ekologiczna inwestycja w Cementowni Chełm, gdzie przy produkcji w procesie spalania zamiast węgla wykorzystuje się 80% paliw alternatywnych. 

W drugiej kategorii „Polskie inwestycje zagraniczne” nagrodzono firmę Amica SA, znanego producenta sprzętu AGD za jej strategię akwizycji zagranicznych firm, znanych na lokalnych rynkach. Obecnie obroty firmy sięgają 650 mln euro z czego ponad 70% pochodzi z rynków europejskich takich jak Niemcy, Wielka Brytania, Skandynawia i Rosja. W kolejnych latach Amica planuje inwestycje i przejęcia firm m.in. we Francji, Hiszpanii, Włoszech i w krajach Beneluksu.

Nagrody wręczono podczas Europejskiego Forum Nowych Idei  w Sopocie.

Reklama

Czytaj także

Kraj

Sondaż „Polityki”: Jak Polacy oceniają 8 lat rządów PiS. Czy te wyniki dają nadzieję?

Nasz sondaż pokazuje, że pewna grupa elektoratu opozycji tkwi w specyficznym politycznym półśnie: może by i chcieli, aby PiS stracił władzę, ale się przy tym nie upierają. Stale trzeba im wysyłać nowe impulsy, uzmysławiać ekscesy władzy (ostatnio afera wizowa), aby wyrwać ich z przekonania, że „jest tak jak zawsze i lepiej nie będzie”. Natomiast PiS już obudził swoich wyborców-śpiochów.

Mariusz Janicki
20.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną