Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Rynek

Mniej na kredyt, więcej za gotówkę

Czy warto inwestować na rynku mieszkaniowym

Jeden z apartamentów w wieżowcu Cosmopolitan w Warszawie Jeden z apartamentów w wieżowcu Cosmopolitan w Warszawie Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Kupujący nowe mieszkania mają dziś w czym wybierać. Jeszcze nigdy konkurencja na rynku deweloperskim nie była tak duża.
Wieżowiec Cosmopolitan otrzymał Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. WarszawyRainer Viertlboeck/materiały prasowe Wieżowiec Cosmopolitan otrzymał Nagrodę Architektoniczną Prezydenta m.st. Warszawy

Utrzymująca się od dwóch lat świetna koniunktura na rynku mieszkaniowym dopinguje firmy deweloperskie do rozpoczynania kolejnych inwestycji. Na przykład spółka Atal podaje, że w tym roku wprowadziła do sprzedaży aż 2662 mieszkania w 19 projektach! Zaś z 18 inwestycji, które rozpoczęła w poprzednich latach, w budowie ma łącznie przeszło 5 tys. lokali. Mateusz Juroszek, wiceprezes Atal, chwali się, że jego firma oferuje je we wszystkich największych miastach w Polsce: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu, Łodzi i Katowicach. – Pozwala to zwiększać sprzedaż oraz niezależność od zmienności koniunktury na poszczególnych rynkach – wyjaśnia Juroszek.

W dużych miastach, a także w kilku mniejszych, m.in. w Bielsku-Białej i Toruniu, mieszkania na sprzedaż buduje także firma Murapol. Obie te spółki łączy jedno: ekspansywność. Co ciekawe, Atal wywodzi się z niewielkiego Cieszyna, zaś Murapol z Bielska-Białej, a mimo to szturmem wdarły się na szczyt deweloperskiej hierarchii w naszym kraju. Coraz mocniej rozpychają się na rynku także inni lokalni gracze. Tylko w największych aglomeracjach, które monitoruje firma doradcza REAS, doliczyła się ona przeszło 650 deweloperów.

Dla tych, którzy myślą o kupnie nowego mieszkania, jest to oczywiście dobra wiadomość. Od trzech lat oferta systematycznie rośnie, a ceny są stabilne. REAS podaje, że pod koniec września w sprzedaży na rynkach: warszawskim, krakowskim, wrocławskim, trójmiejskim, poznańskim i łódzkim, było łącznie ok. 51,2 tys. mieszkań. Katarzyna Kuniewicz z REAS przyznaje, że w tej sytuacji na niewielkie podwyżki cen pozwalają sobie tylko ci deweloperzy, którzy mają projekty z wyjątkowo chodliwymi mieszkaniami.

Polityka 51.2016 (3090) z dnia 13.12.2016; Nieruchomości; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Mniej na kredyt, więcej za gotówkę"
Reklama