Rynek

Doki w obłokach

Co się teraz produkuje w polskich stoczniach

„Harmony of the Seas”, jeden z wycieczkowych rekordzistów, zabiera 6300 pasażerów. „Harmony of the Seas”, jeden z wycieczkowych rekordzistów, zabiera 6300 pasażerów. Yasin Yagci/Anadolu Agency / Getty Images
W stoczniach już od dawna buduje się nie tylko statki. Bo na nich coraz mniej się zarabia. Trwa morski wyścig na coraz bardziej pomysłowe konstrukcje.
„Prelude” – pływająca fabryka skroplonego gazu budowana w Korei dla ShellaShell/Rex Features/EAST NEWS „Prelude” – pływająca fabryka skroplonego gazu budowana w Korei dla Shella

Na stoczniowej top liście ciągle wysoko są wycieczkowce. Pływają niemal po całym świecie, głównie w najcieplejsze rejony, a same statki dawno pozamieniano w superluksusowe hotele, czasem nawet w małe miasta. Turystyczne kolosy wyposaża się teraz w sale teatralne, kinowe, baseny, boiska, lodowiska, ściany wspinaczkowe, restauracje, bary, kasyna, sklepy, galerie i muzea.

Trwa wyścig, która kompania wymyśli coś, czego jeszcze nie ma konkurencja. Na przykład Grupa Costa wpadła niedawno na pomysł, by wprowadzić na swoje wycieczkowce Peppera – pierwszego na świecie humanoidalnego robota, zdolnego do rozpoznawania ludzkich emocji i odpowiedniego reagowania.

Polityka 12.2017 (3103) z dnia 21.03.2017; Rynek; s. 43
Oryginalny tytuł tekstu: "Doki w obłokach"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021