Rynek

Innowacja, głupcze!

Kapitalizm według Schumpetera

Projektant prezentuje rower przyszłości przygotowany na wystawę „Britain can make it”, ok. 1935 r. Projektant prezentuje rower przyszłości przygotowany na wystawę „Britain can make it”, ok. 1935 r. Fox Photos
Dla tych, którzy już się przekonali, że wolnorynkowy kapitalizm nie jest ustrojem idealnym, ale wciąż wierzą w zbawienną siłę prywatnej przedsiębiorczości, pojawiła się nowa idea. A właściwie wróciła – to schumpeteryzm.
Joseph Alois Schumpeter (1883–1950)Album/Oronoz/EAST NEWS Joseph Alois Schumpeter (1883–1950)

Zaczepka: „Mnie nie stać na taki drogi garnitur jak pana, panie Macron!”. Odpowiedź: „Jak chcesz kupić sobie taki garnitur, to idź i na niego zarób!”. Ta uwieczniona na amatorskim filmie utarczka z maja 2016 r. jest już we Francji internetowym klasykiem. Emmanuel Macron, wówczas minister gospodarki i przemysłu, odwiedził miasteczko Lunel w południowej Francji, gdzie nadział się na antyrządową demonstrację związkowców. Superminister forsował wtedy reformy polegające na osłabieniu roli związków zawodowych, zmniejszeniu ochrony zatrudnienia i usankcjonowaniu dłuższej pracy za tę samą płacę.

Polityka 24.2017 (3114) z dnia 12.06.2017; Rynek; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Innowacja, głupcze!"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Dwa pokoje z kuchnią – największe marzenie w epoce gierkowskiej

M-3, czyli mieszkanie dwupokojowe z kuchnią, było podobnie jak mały Fiat wielkim marzeniem polskich rodzin epoki gierkowskiej.

Dariusz Jarosz
12.10.2021