Rynek

ZUS zabierze i nie odda

Zmiany w składkach emerytalnych i rentowych uderzą w najbogatszych

Są kraje rozwinięte, w których górne stawki podatków osobistych są wyższe niż w Polsce.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości wymyślił, a Sejm szybko uchwalił, jak najlepiej zarabiającym na etatach odebrać więcej pieniędzy, nie podnosząc przy tym podatków. Od stycznia 2018 r. składki emerytalne i rentowe płacić będą od całości zarobków. Obecnie obowiązuje limit, równy 30-krotności średniej krajowej, powyżej którego składek do ZUS już się nie odprowadza. Zmiany uderzą po kieszeni 350 tys. osób. Państwo liczy, że w ten sposób zabierze im rocznie ponad 5 mld zł. Jednocześnie przywrócenie wcześniejszego wieku emerytalnego kosztować będzie ponad 10 mld zł rocznie.

Polityka 48.2017 (3138) z dnia 28.11.2017; Komentarze; s. 7
Oryginalny tytuł tekstu: "ZUS zabierze i nie odda"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018