Rynek

No, no, no?

Unijne gry budżetowe

Unijny budżet w 2017 r. wyniósł 147 mld euro, polskie wydatki budżetowe w tym samym roku – ok. 100 mld. Unijny budżet w 2017 r. wyniósł 147 mld euro, polskie wydatki budżetowe w tym samym roku – ok. 100 mld. Mirosław Gryń / Polityka
Ruszyły negocjacje unijnego budżetu na lata 2021–27. Polska nigdy wcześniej nie siadała do nich z tak słabymi kartami i w tak trudnych okolicznościach.
Polska pozostaje największym beneficjentem wypłat, także z puli na spójność. Ze wspólnej kasy dostajemy co roku 10 mld euro więcej, niż do niej wpłacamy.Mirosław Gryń/Polityka Polska pozostaje największym beneficjentem wypłat, także z puli na spójność. Ze wspólnej kasy dostajemy co roku 10 mld euro więcej, niż do niej wpłacamy.

Na jakie polityki unijne łożyć? Gdzie zwiększać? Co obcinać? Którym państwom? 23 lutego na szczycie Rady Europejskiej rozpoczęła się debata o przesuwaniu miliardów euro. Mniejsze, trudniej dostępne pieniądze dla Polski w kolejnym budżecie UE na lata 2021–27 to może być pierwszy rachunek, jaki Unia wystawi nam za sprzeniewierzenie się wspólnym zasadom. Negocjacje będą tym trudniejsze, że na ostateczny kształt budżetu muszą jednomyślnie przystać wszystkie państwa członkowskie. Na dodatek pojawił się pomysł, by dzielenie pieniędzy na tzw.

Polityka 9.2018 (3150) z dnia 27.02.2018; Rynek; s. 32
Oryginalny tytuł tekstu: "No, no, no?"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020