Rynek

Solaris po hiszpańsku

Solaris przechodzi w ręce CAF, producenta pociągów i tramwajów

Solaris przechodzi w ręce CAF Solaris przechodzi w ręce CAF Jakub Ociepa / Agencja Gazeta
Perła polskiego eksportu w obcych rękach? Wszystko na to wskazuje, ale nowy inwestor to dla znanego producenta autobusów raczej szansa na rozwój niż zagrożenie.

CAF – hiszpański koncern znany do tej pory przede wszystkim z produkcji pociągów (w tym tych szybkich dla kolei hiszpańskich) i tramwajów – został wybrany przez małżeństwo Olszewskich jako nowy inwestor dla Solarisa. Do tej pory CAF sprzedażą autobusów się nie zajmował, więc zarówno dla Hiszpanów, jak i dla naszej firmy takie małżeństwo jest wielką niewiadomą. Z drugiej strony to szansa, że Solaris – choć należący do hiszpańskiego właściciela – zachowa częściowo swoją niezależność i nie zostanie wchłonięty przez wielki koncern. A tak pewnie stałoby się, gdyby nowym udziałowcem został taki gigant jak MAN czy Daimler.

Czytaj więcej: Solaris i Pesa szukają inwestorów. Dlaczego?

Solaris zyskał kapitał i szansę rozwoju

Decyzja podjęta przez dotychczasowych właścicieli Solarisa jest zatem bardzo rozsądna. Solaris zyskuje w ten sposób dostęp do kapitału, którego potrzebuje, aby się rozwijać. Ostatnie lata to maksymalne wykorzystanie mocy produkcyjnych. W wielu przetargach Solaris nawet nie startuje, bo po prostu ma pełne księgi zamówień. Musi zbudować kolejne hale produkcyjne, a do tego nadal inwestować w autobusy elektryczne i technologie przyszłości jak napęd wodorowy. Do tego wszystkiego potrzebuje sporych pieniędzy, a te zapewni mu właśnie CAF.

Czy Polski Fundusz Rozwoju byłby równie dobrym inwestorem?

Alternatywą mógłby być Polski Fundusz Rozwoju. Wówczas Solaris pozostałby w polskich rękach, tyle że państwowych, bo zostałby znacjonalizowany. Czekałby go zatem taki los jak bydgoską Pesę, którą Polski Fundusz Rozwoju próbuje ratować przed bankructwem. Na szczęście Solaris nie był skazany na takiego politycznego inwestora. Niektórzy pewnie się oburzą, że w ten sposób polska marka, znana i ceniona w wielu krajach europejskich, a nawet i poza naszym kontynentem, trafia w obce ręce. Jednak CAF to dużo lepszy i stabilniejszy inwestor dla Solarisa niż państwowy fundusz. Ostatnie, czego Solaris potrzebuje, to uwikłanie go w polskie polityczne piekiełko. Przez lata radził sobie bez polityków bardzo dobrze i swojego ogromnego sukcesu na pewno im nie zawdzięcza.

Solaris w rękach CAF. Co czeka firmę Krzysztofa i Solange Olszewskich?

Ogłoszona dzisiaj decyzja oczywiście rodzi pewne wątpliwości. Nie wiemy na razie, czy CAF stanie się wyłącznym właścicielem Solarisa, czy też – przynajmniej w pierwszym etapie – część udziałów zachowają Krzysztof i Solange Olszewscy, którzy zakładali firmę w 1996 r. Logiczne wydaje się, że zostanie zachowana bardzo rozpoznawalna marka Solarisa, ale już stopień autonomii nowego polskiego oddziału CAF to na razie duża niewiadoma. Poza tym niełatwo przewidzieć przyszłość joint venture Solarisa i Stadlera, czyli wspólnej produkcji tramwajów, głównie z myślą o polskim rynku. Sam CAF ma w swojej ofercie tramwaje, więc trudno przypuszczać, że tę współpracę ze Szwajcarami utrzyma.

Czytaj także: PKP Intercity rezygnuje z Dartów. Koniec marzeń o „polskim Pendolino”?

Na razie Solaris i CAF będą jeszcze negocjować i ustalać szczegóły. Za kilka miesięcy obie firmy mają poinformować o szczegółach tej inwestycji, czy – jak kto woli – przejęcia. Żałować możemy tylko jednego. Po upływie prawie 30 lat polskiego kapitalizmu wciąż nie mamy rodzimych, prywatnych inwestorów, którzy potrafiliby znaleźć pieniądze i przekonać dotychczasowych właścicieli Solarisa, że pod ich skrzydłami producenta autobusów z Bolechowa pod Poznaniem czekałaby bezpieczna przyszłość. Takich partnerów wciąż trzeba szukać za granicą.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną