Rynek

Kopalnie pieniędzy

Górnicza kryptowaluta

Choć kryptowaluty mają masę wad, to stały się już trwałym elementem światowej gospodarki. Choć kryptowaluty mają masę wad, to stały się już trwałym elementem światowej gospodarki. Paweł Kopczyński/Reuters / Forum
Od narodzin bitcoina minęła dekada, ale spór o to, czym są kryptowaluty, daleki jest od rozstrzygnięcia. Epokowym wynalazkiem, który zrewolucjonizuje nasz świat, czy raczej niebezpieczną zabawką w rękach spekulantów?
Technologia blockchain, którą przyniósł nam bitcoin, jest rewolucją na miarę internetu.Igor Morski/Polityka Technologia blockchain, którą przyniósł nam bitcoin, jest rewolucją na miarę internetu.

Trudno dziś uwierzyć, ale w 2009 r., kiedy pojawiła się pierwsza kryptowaluta i zaczęto nią handlować, kurs wymiany wynosił 1309 bitcoinów (BTC) za dolara. Pierwszego zakupu z wykorzystaniem nowego cyfrowego środka płatniczego, o którym mało kto wówczas słyszał, dokonano dopiero w maju następnego roku. Ktoś kupił pizzę, płacąc 10 tys. BTC. Nie wiemy, kim był, bo jednym z fundamentów bitcoina jest pełna anonimowość właścicieli, a jednocześnie jawność dokonywanych transakcji. Gdyby ten ktoś poczekał kilka lat, na przykład do grudnia 2017 r., to za taką samą kwotę mógłby kupić całą pizzerię.

Polityka 3.2019 (3194) z dnia 15.01.2019; Rynek; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Kopalnie pieniędzy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Tata Maty: Młodzi ludzie są mądrzejsi, niż my myślimy, że są

Z prof. Marcinem Matczakiem o tym, dlaczego nie warto być zbyt posłusznym.

Martyna Bunda
07.09.2021