Rynek

Kopalnie pieniędzy

Górnicza kryptowaluta

Choć kryptowaluty mają masę wad, to stały się już trwałym elementem światowej gospodarki. Choć kryptowaluty mają masę wad, to stały się już trwałym elementem światowej gospodarki. Paweł Kopczyński/Reuters / Forum
Od narodzin bitcoina minęła dekada, ale spór o to, czym są kryptowaluty, daleki jest od rozstrzygnięcia. Epokowym wynalazkiem, który zrewolucjonizuje nasz świat, czy raczej niebezpieczną zabawką w rękach spekulantów?
Technologia blockchain, którą przyniósł nam bitcoin, jest rewolucją na miarę internetu.Igor Morski/Polityka Technologia blockchain, którą przyniósł nam bitcoin, jest rewolucją na miarę internetu.

Trudno dziś uwierzyć, ale w 2009 r., kiedy pojawiła się pierwsza kryptowaluta i zaczęto nią handlować, kurs wymiany wynosił 1309 bitcoinów (BTC) za dolara. Pierwszego zakupu z wykorzystaniem nowego cyfrowego środka płatniczego, o którym mało kto wówczas słyszał, dokonano dopiero w maju następnego roku. Ktoś kupił pizzę, płacąc 10 tys. BTC. Nie wiemy, kim był, bo jednym z fundamentów bitcoina jest pełna anonimowość właścicieli, a jednocześnie jawność dokonywanych transakcji. Gdyby ten ktoś poczekał kilka lat, na przykład do grudnia 2017 r., to za taką samą kwotę mógłby kupić całą pizzerię.

Polityka 3.2019 (3194) z dnia 15.01.2019; Rynek; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Kopalnie pieniędzy"
Reklama