Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Rynek

Szybki PIT

Już 31 stycznia mija termin składania w US deklaracji PIT-11

. . Andrey Popov / PantherMedia
Już dzisiaj mija termin wysłania przez pracodawców informacji o zarobkach pracowników do urzędów skarbowych. I to wyłącznie drogą elektroniczną.

Trudno powiedzieć, czy takie zmiany są elementem państwa przyjaznego przedsiębiorcom, zwłaszcza tym najmniejszym, co nieustannie deklaruje rząd. Nad wszystkim czuwa nawet specjalny Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, którym jest były poseł PiS. A równocześnie biada tym wszystkim, którzy nie śledzą dokładnie zmian w przepisach.

PIT-11 – wcześniej niż dotąd, do 31 stycznia

Od tego roku firmy muszą przesłać do urzędów skarbowych formularze PIT-11 (czyli informacja o dochodach za rok ubiegły, zaliczkach pobranych na podatek dochodowy oraz składkach odprowadzonych na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne) dotyczące swoich pracowników najpóźniej do końca stycznia. To ważna zmiana, bo w poprzednich latach ten termin przypadał miesiąc później.

Czytaj także: Jak psuł się PIT i kto go naprawi

I tylko elektronicznie

Kto się spóźni, ten może zapłacić wysoką karę, sięgającą nawet kilku milionów złotych. Jest i druga ważna zmiana. Dotąd najmniejsze firmy, zatrudniające do pięciu osób, mogły PIT-11 wysyłać pocztą. Teraz musi być to droga elektroniczna. W ten sposób urzędy skarbowe ułatwiają sobie pracę, ale dla małych przedsiębiorstw to spory problem i dodatkowy wydatek, jeśli do tej pory z elektronicznych rozliczeń ich właściciele nie korzystali.

Bardzo łatwo przegapić skrócony termin. Tak było na początku stycznia, gdy drobni przedsiębiorcy dostali zaledwie tydzień na zgłoszenie, że chcą skorzystać z tzw. małego ZUS. Wówczas nie pomogły próby interwencji Rzecznika MŚP, a rząd terminu nie przedłużył. Co ważne, urząd skarbowy musi dostać PIT-11 dzisiaj do północy, ale pracownicy mogą go otrzymać do końca lutego. Pod tym akurat względem nic się w przepisach nie zmienia.

Państwo przyjazne przedsiębiorcom?

Dla dużych firm nowe terminy i zasady nie są specjalnym problemem, bo one mają potężne działy księgowości. Jednak im mniejsza spółka, tym więcej kosztuje ją, by nadążyć za nowymi porządkami. Według badań firmy e-file z końca ubiegłego roku aż połowa małych firm ostrzegała, że może nie zdążyć z wysyłką PIT-11 do końca stycznia. W obliczu grożących kar pewnie większość zdołała się zmobilizować, ale chyba nie tak powinna wyglądać polityka wspierania drobnych przedsiębiorców.

Czytaj więcej: Nowy podatek: Pol-exit-tax. Żegnaj, pieniądzu

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Diagnoza: borelioza. Ale czy na pewno?

W Polsce mnożą się fałszywe rozpoznania boreliozy. Oraz medycy, rzekomi specjaliści od tej choroby. A także rzekomi chorzy, spanikowani, że padli ofiarą kleszcza.

Paweł Walewski
07.11.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną