Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Polityka
Do terminalu LNG w Świnoujściu dotarła kolejna dostawa (165 tys. m sześc.) skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA.Cezary Aszkiełowicz/Agencja Gazeta Do terminalu LNG w Świnoujściu dotarła kolejna dostawa (165 tys. m sześc.) skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA.

Wydarzenia

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) przeznaczyło 105 mln na program CyberSecldent wspierający projekty podnoszące poziom bezpieczeństwa w polskiej cyberprzestrzeni. Program – realizowany w formie konkursu – skierowany jest do jednostek naukowych i przedsiębiorców, którzy tworzą i rozwijają technologie związane m.in. z cyfrową tożsamością czy wdrożeniem nowych technik identyfikacji i uwierzytelniania. W poprzednich dwóch edycjach konkursu NCBR dofinansował 10 projektów kwotą ponad 106 mln zł.

• W Zielonce pod Warszawą Wojskowe Zakłady Elektroniczne (WZE), będące częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej, rozpoczęły budowę centrum produkcyjno-serwisowego pocisków rakietowych NSM. To manewrujące rakiety, które służą do zwalczania okrętów wojennych. Mają zasięg prawie 200 km, a ważą ok. 400 kg (w tym 100 kg zajmuje ładunek wybuchowy). WZE specjalizują się m.in. w systemach naprowadzania pocisków i od ponad 10 lat współpracują z producentem rakiet NSM, norweską firmą Kongsberg. Wartość inwestycji, która ma być ukończona na początku 2020 r., to 30 mln zł.

• Holenderska firma Takeaway.com, właściciel platformy Pyszne.pl dostarczającej zamówienia online z restauracji, rozszerza działalność, łącząc się z brytyjską spółką Just Eat – podała „Rzeczpospolita”. W 2018 r. wartość obu firm sięgała 7,3 mld euro. W tym czasie zrealizowały one ponad 360 mln zamówień. Jak podano w komunikacie, najważniejszymi europejskimi rynkami są dla nich: Wielka Brytania, Niemcy oraz Polska, gdzie Pyszne.pl jest liderem. Spośród polskich restauracji już co piąta prowadzi usługę dostawy online i na telefon.

Polityka 32.2019 (3222) z dnia 06.08.2019; Rynek; s. 48
Reklama