„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Polityka
Wioletta Macnarmateriały prasowe Wioletta Macnar

Wydarzenia

Prezydent podpisał ustawę o prostej spółce akcyjnej – podał „Dziennik Gazeta Prawna”. PSA ma być łatwa do zakładania (przez internet w 24 godz.) i likwidowania, nieskomplikowana w prowadzeniu i mieć niskie koszty początkowe – złotówka wystarczy jako minimalny kapitał akcyjny. Spółka nie musi mieć rady nadzorczej, a uchwały mogą być podejmowane z wykorzystaniem poczty elektronicznej lub wideokonferencji. Ten pomysł ma zaktywizować rynek start-upów i zwiększyć zatrudnienie wśród młodych ludzi. Ustawa wejdzie w życie 1 marca 2020 r.

• Do końca 2019 r. będą zamknięte dotychczasowe rachunki w urzędach skarbowych, na które podatnicy wpłacali swoje podatki PIT, CIT i VAT. Od nowego zastąpią je indywidualne mikrorachunki podatkowe, które będą zawierały PESEL lub NIP, a ich numer będzie można poznać przez stronę resortu finansów: www.podatki.gov.pl oraz w każdym urzędzie skarbowym. Posiadanie takiego rachunku ma ułatwić podatnikom wpłaty i rozliczenia z urzędem bez względu na zmianę miejsca zamieszkania lub prowadzenia działalności gospodarczej.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał kwotą 4 mln zł firmę Exito z Opalenicy, która organizuje pokazy i sprzedaż drogiego sprzętu, m.in. robotów kuchennych, urządzeń do masażu, odkurzaczy piorących. Kara – najwyższa w tej branży – jest efektem skarg uczestników takich pokazów, których spółka oszukała, obiecując nieistniejące nagrody i nie godząc się na odstąpienie od opiewających na wysokie kwoty umów. Uczestnikami spotkań byli przede wszystkim seniorzy.

***

Kadry

Wioletta Macnar zostanie prezesem towarzystwa majątkowo-ubezpieczeniowego Santander Aviva (joint venture utworzone w 2003 r.

Polityka 33.2019 (3223) z dnia 12.08.2019; Rynek; s. 56
Reklama