Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Rynek

Otwarci na obieg zamknięty

Biznes się oczyszcza

Świat wytwarza 335 mln ton wyrobów z plastiku rocznie, sama Europa – 60 mln. Świat wytwarza 335 mln ton wyrobów z plastiku rocznie, sama Europa – 60 mln. PantherMedia
Zakaz importu śmieci, wprowadzony w ubiegłym roku przez Chiny, uświadomił politykom, jak wielki mają problem. Ponad połowa światowych odpadów z plastiku wywożona była do tego kraju, Europa wysyłała tam aż 87 proc. Teraz sami musimy coś z tym zrobić.
Na razie konsumenci nie przyglądają się opakowaniom, nie szukają symbolu PCR (czyli z surowca pochodzącego z recyklingu), ale wkrótce zaczną.Getty Images Na razie konsumenci nie przyglądają się opakowaniom, nie szukają symbolu PCR (czyli z surowca pochodzącego z recyklingu), ale wkrótce zaczną.

Góra plastikowego śmiecia w Europie każdego roku powiększa się o około 26 mln ton! Zaledwie 30 proc. poddaje się recyklingowi. Resztę spala się, wywozi na składowiska lub wyrzuca, gdzie popadnie. Wcześniej czy później wyląduje w oceanach. Z raportu Deloitte Advisory wynika, że do oceanów spływa rocznie 13 mln ton plastikowych mikrocząsteczek. Uwalniają się z opon poprzez ścieranie, z odzieży w trakcie prania, ale są też w nawozach, farbach, detergentach, a do niedawna także w pastach do zębów i kosmetykach.

Polityka 45.2019 (3235) z dnia 05.11.2019; Rynek; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Otwarci na obieg zamknięty"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >