Rynek

Wzrost bez wzrostu

Rozmowa z ekonomistą prof. Timem Jacksonem o wzroście bez wzrostu

„Nagle świat zaczął zdawać sobie sprawę, że niekończący się wzrost gospodarczy musi prowadzić do coraz większej emisji dwutlenku węgla i zużywania naturalnych zasobów. Inaczej się nie da”. „Nagle świat zaczął zdawać sobie sprawę, że niekończący się wzrost gospodarczy musi prowadzić do coraz większej emisji dwutlenku węgla i zużywania naturalnych zasobów. Inaczej się nie da”. Mirosław Gryń / Polityka
Rozmowa z prof. Timem Jacksonem o tym, jak zapewnić światu względnie harmonijny rozwój, skoro nie da się produkować i konsumować bez granic.
Prof. Tim Jacksonmateriały prasowe Prof. Tim Jackson

CEZARY KOWANDA: – Do niedawna politycy i ekonomiści przekonywali, że każdy z nas powinien kupować jak najwięcej, bo dzięki temu powstają nowe miejsca pracy, rośnie produkcja i zamożność. Teraz coraz częściej słyszymy, że konsumpcję trzeba ograniczać, mniej zużywać prądu i wody, mniej latać samolotami i jeździć samochodem, a o mięsie najlepiej zapomnieć.
TIM JACKSON: – A kto niby mówi te wszystkie straszne rzeczy?

Choćby Greta Thunberg i uczniowie strajkujący w imię ochrony klimatu, obrońcy środowiska, a nawet politycy.

Polityka 51.2019 (3241) z dnia 17.12.2019; Rynek; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Wzrost bez wzrostu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021