Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Polityka
Suntago Wodny ŚwiatHarald Moll/materiały prasowe Suntago Wodny Świat

Wydarzenia

• Za miesiąc w gminie Mszczonów, 50 km od Warszawy, otwarty zostanie Suntago Wodny Świat, największy w Europie zadaszony park wodny, który pomieści ok. 15 tys. gości każdego dnia. To część kompleksu Park of Poland, gdzie na powierzchni ok. 400 ha obok parku wodnego znajdzie się: 100 bungalowów oraz czterogwiazdkowy hotel. Wśród atrakcji są m.in.: 32 zjeżdżalnie wodne, miejsce do surfowania pod dachem, zewnętrzny basen z podgrzewaną wodą. Inwestorem całego przedsięwzięcia jest Global City Holdings (poprzednia nazwa Cinema City), firma izraelskiej rodziny Greidigerów działająca w branży rozrywkowej i nieruchomości w Europie i w Izraelu. Koszt budowy parku wodnego to ok. 170 mln euro.

• Za 140 mln euro (ponad 580 mln zł) firma Enterprise Investors, zarządzająca funduszami private equity, sprzedaje polską spółkę Danwood (producent prefabrykowanych domów) południowokoreańskiej firmie budowlanej GS Engineering&Construction. Zgodnie z zasadami funduszy private equity przejmowane przez nich firmy są dofinansowywane, a często także restrukturyzowane, by zwiększyć ich wartość. Tak było i w tym przypadku. W 2013 r. Enterprise Investors kupił Danwood od Budimeksu za 238 mln zł. Spółka miała wówczas przychody w wysokości 410 mln zł, a na koniec 2019 r. przekraczały one 1,16 mld zł.

Polski Fundusz Rozwoju (spółka Skarbu Państwa) dostanie 2,6 mld zł na podwyższenie kapitału zakładowego. W tym celu Ministerstwo Finansów wyemitowało obligacje zerokuponowe (inwestor płaci za nie cenę niższą od ich wartości nominalnej). Mają być one wykupione do 25 lipca 2022 r. W ostatnim roku Polski Fundusz Rozwoju (PFR) wykorzystał swój kapitał m.

Polityka 6.2020 (3247) z dnia 04.02.2020; Rynek; s. 43
Reklama