Rynek

Firmy upadają stojąc

Przedsiębiorcy o tym, z czym się dziś muszą mierzyć i ile jeszcze przetrwają

Coraz więcej osób niepokoi się czy ich firmy ocaleją, a one nie stracą pracy. Coraz więcej osób niepokoi się czy ich firmy ocaleją, a one nie stracą pracy. Mirosław Gryń / Polityka
Oto kolejne rozmowy z polskimi przedsiębiorcami – mówią, z czym się muszą mierzyć w czasach pandemii.

Stół z powyłamywanymi nogami

Piotr Wójcik, prezes firmy Meble Wójcik.

Jeszcze dwa miesiące temu sektor meblarski był postrzegany jako jedna z lokomotyw polskiego eksportu.
Faktycznie, nasza branża rozwijała się szybko. Moja firma zanotowała rekordowe wyniki w poprzednim roku. Przekroczyliśmy 0,5 mld zł przychodów. W kryzys weszliśmy rozpędzeni, ale hamowanie było bardzo gwałtowne. W ciągu zaledwie dwóch dni w marcu nasz portfel zamówień na kolejne dwa miesiące stopniał o 80 proc. To było jak efekt domina. Najpierw zamknięto sklepy w Austrii, Niemczech i Polsce, zaraz potem przepełnione magazyny przestały przyjmować towary, a nasze zamówienia zostały przez wielu kontrahentów anulowane.

A co z zakładami produkcyjnymi?
Mamy trzy, wszystkie znajdują się w Elblągu. Na początku kwietnia musieliśmy całkowicie wstrzymać produkcję – nie z powodu zagrożenia epidemiologicznego, bo nikt z naszych pracowników na szczęście nie zachorował, ale przez brak popytu zarówno w Polsce, jak i za granicą, dokąd wysyłamy prawie 80 proc. naszych mebli.

Czy nadal wszystkie fabryki są zamknięte?
Na szczęście 20 kwietnia mogliśmy częściowo wznowić produkcję. Jeden z naszych zakładów działa w miarę normalnie, drugi pełni funkcję uzupełniającą, a trzeci zahibernowaliśmy. W sumie wykorzystujemy ok. 30–40 proc. mocy produkcyjnych.

Zaczęliście już zwalniać pracowników?
Żadnych zwolnień nie było i – mam nadzieję – nie będzie. Zatrudniamy 1,5 tys. osób i zrobię wszystko, żeby tyle zostało. Jesteśmy firmą rodzinną, założył ją mój tata, który teraz przewodniczy radzie nadzorczej. On też przeżywał różne kryzysy, ale zawsze starał się utrzymać załogę.

Polityka 19.2020 (3260) z dnia 05.05.2020; Rynek; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Firmy upadają stojąc"
Reklama