Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Małpka puszczona z torebkami

Porażka milionera

Trudno powiedzieć, dlaczego projekt z Małpkami nie wypalił. Prawdopodobnie ruszył z nadmiernym rozmachem, inwestowano w sklepy bez umiaru i przeinwestowano. Trudno powiedzieć, dlaczego projekt z Małpkami nie wypalił. Prawdopodobnie ruszył z nadmiernym rozmachem, inwestowano w sklepy bez umiaru i przeinwestowano. Łukasz Wądołowski / Agencja Gazeta
Mariusz Świtalski na biznesie, jak to się mówi, zjadł zęby. Ale teraz się odwróciło – to biznes zjada zęby na Świtalskim. A dodatkowo na jego rodzinie.
Do biur firm związanych z rodziną Świtalskich stukają komornicy i Mariusz Świtalski zapewne po raz pierwszy w życiu zazna goryczy porażki. Straci duże pieniądze, a to dla cudownego dziecka biznesu bolesna sprawa.TEDI/Newspix.pl Do biur firm związanych z rodziną Świtalskich stukają komornicy i Mariusz Świtalski zapewne po raz pierwszy w życiu zazna goryczy porażki. Straci duże pieniądze, a to dla cudownego dziecka biznesu bolesna sprawa.

Kiedy zakładał sieci handlowe Biedronka i Żabka i odnosił sukces za sukcesem, okrzyczano go niemalże geniuszem. Chyba sam w to uwierzył, bo dalej szedł w nowe patenty handlowe. Stworzył sieci Czerwona Torebka i Małpka – i nagle klapa. Można rzec, wpadł we własne sieci.

Spółka Czerwona Torebka powstała w 2007 r. Miała zajmować się deweloperką (głównie tzw. bankiem ziemskim, czyli handlem ziemią) i handlem w sklepach dyskontowych. Autorskim pomysłem spółki była sieć jednokondygnacyjnych pasaży handlowych, składających się ze sklepów modułowych, każdy o powierzchni ok. 60 m kw.

Małpka i Amerykanie

Pierwszy sklep sieci Małpka Express powstał w 2012 r., potem otwierano kolejne. W najlepszym okresie na rynku działało ponad 350 Małpek – sklepów spożywczo-monopolowych. Od 2013 r. spółka Małpka SA weszła w skład giełdowej spółki Czerwona Torebka.

W tle kryły się inne biznesowe byty Mariusza Świtalskiego: spółka Świtalski & Synowie i siedem spółek wchodzących w skład Sowiniec Group. Stworzono skomplikowany system zależności, a udziały i akcje poszczególnych spółek swobodnie krążyły głównie między członkami rodziny Świtalskich – Mariuszem, jego trzema synami i córką. Trudno było się połapać, kto w jakim momencie jest czyim prezesem, a kto prokurentem.

Sowiniec to także nazwa miejscowości pod Poznaniem, gdzie mieści się niesamowita rezydencja rodziny Świtalskich. Na gruzach spalonego przed laty pałacu wybudowano nowoczesny à la pałac: 3 tys. m kw. powierzchni, 14 sypialni, kryty basen, klub do gry w polo z boiskami i stajniami na 60 koni, lądowisko dla helikopterów i port nad Wartą. W sumie to prawie 300 ha w sercu parku narodowego. W 2015 r. świat biznesu zelektryzowała wiadomość, że Świtalscy wystawili rezydencję w Sowińcu na sprzedaż.

Polityka 35.2020 (3276) z dnia 25.08.2020; Rynek; s. 47
Oryginalny tytuł tekstu: "Małpka puszczona z torebkami"
Reklama