Rynek

Globalny bunt peryferii

Prof. Dariusz Wójcik o tym, jak pandemia zmienia świat

Pandemia zapewne dotknie Afrykę najmocniej, więc Afryka będzie jeszcze bardziej podatna na kolonizację finansową, technologiczną – i polityczną. Pandemia zapewne dotknie Afrykę najmocniej, więc Afryka będzie jeszcze bardziej podatna na kolonizację finansową, technologiczną – i polityczną. Reuters / Forum
Prof. Dariusz Wójcik, geograf z Uniwersytetu Oksfordzkiego, o tym, jak pandemia zmienia mapę gospodarczą i polityczną świata.
Prof. Dariusz Wójcikmateriały prasowe Prof. Dariusz Wójcik

JACEK ŻAKOWSKI: – Czy covid zmieni mapę?
DARIUSZ WÓJCIK: – Już zmienia.

Co zmienia?
Przesuwa centrum świata i zmienia rolę metropolii.

Szybko?
Różnie. Geograficzny środek ciężkości światowej gospodarki przesuwa się szybko. A centrum finansowe wolno. Ale zauważalnie przesuwają się też wpływy polityczne, w tym wojskowe i kulturowe – ideowe, obyczajowe, naukowe i technologiczne. Każdy aspekt ma inną dynamikę.

Polityka 36.2020 (3277) z dnia 01.09.2020; Rozmowa Polityki; s. 21
Oryginalny tytuł tekstu: "Globalny bunt peryferii"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021