„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Rynek

Globalny bunt peryferii

Prof. Dariusz Wójcik o tym, jak pandemia zmienia świat

Pandemia zapewne dotknie Afrykę najmocniej, więc Afryka będzie jeszcze bardziej podatna na kolonizację finansową, technologiczną – i polityczną. Pandemia zapewne dotknie Afrykę najmocniej, więc Afryka będzie jeszcze bardziej podatna na kolonizację finansową, technologiczną – i polityczną. Reuters / Forum
Prof. Dariusz Wójcik, geograf z Uniwersytetu Oksfordzkiego, o tym, jak pandemia zmienia mapę gospodarczą i polityczną świata.
Prof. Dariusz Wójcikmateriały prasowe Prof. Dariusz Wójcik

JACEK ŻAKOWSKI: – Czy covid zmieni mapę?
DARIUSZ WÓJCIK: – Już zmienia.

Co zmienia?
Przesuwa centrum świata i zmienia rolę metropolii.

Szybko?
Różnie. Geograficzny środek ciężkości światowej gospodarki przesuwa się szybko. A centrum finansowe wolno. Ale zauważalnie przesuwają się też wpływy polityczne, w tym wojskowe i kulturowe – ideowe, obyczajowe, naukowe i technologiczne. Każdy aspekt ma inną dynamikę.

Polityka 36.2020 (3277) z dnia 01.09.2020; Rozmowa Polityki; s. 21
Oryginalny tytuł tekstu: "Globalny bunt peryferii"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Jak zostałem obrońcą życia. Reporter „Polityki” na szkoleniu antyaborcyjnym

Projekt ustawy zakazującej aborcji, homofobusy, banery ze zdjęciami abortowanych płodów. By przebić się ze swoim przekazem, Fundacja Pro – Prawo do życia idzie szeroko. Szeroko też werbuje, bo również wśród dziennikarzy „Polityki”.

Mateusz Witczak
03.12.2021