Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Aaa, pieniądze dam

Aaa, pieniądze dam. Kwitnie pożyczkowe podziemie

Cały sens działania branży polegał dotąd na obsłudze osób, które nie mogły liczyć na tańszy (co nie znaczy, że tani) kredyt w bankach. Cały sens działania branży polegał dotąd na obsłudze osób, które nie mogły liczyć na tańszy (co nie znaczy, że tani) kredyt w bankach. Alamy Stock Photo / BEW
Po wprowadzeniu rozmaitych ograniczeń i obostrzeń drogie pożyczki zniknęły z rynku. Ale do tańszych, tych bankowych, wielu Polaków nie ma dostępu. Teraz ryzykowne pożyczki zejdą do podziemia?
Największym problemem jest wciąż niewielka wiedza Polaków na temat tego, ile naprawdę kosztują pożyczki i jak nie wpaść w spiralę zadłużenia.welcomia YAYMicro/PantherMedia Największym problemem jest wciąż niewielka wiedza Polaków na temat tego, ile naprawdę kosztują pożyczki i jak nie wpaść w spiralę zadłużenia.

Kto pilnie potrzebuje pieniędzy i idzie dziś do legalnie działającej prywatnej firmy pożyczkowej, tego czekają dwie niespodzianki. Pierwsza jest miła, bo takie pożyczki stały się dużo tańsze, niż były jeszcze kilka miesięcy temu. Druga fatalna, bo szybko okazuje się, że także tutaj, klientom bez porządnej historii kredytowej, ciężko będzie pozyskać pieniądze. Większość odchodzi z kwitkiem. Do tej pory było odwrotnie. Branża pożyczkowa kojarzyła się z wysokimi opłatami, ale równocześnie z łatwym i szybkim dostępem do pieniędzy. Skąd te zmiany?

Limity kosztów pożyczek i kredytów ustalane są w Polsce przez państwo. Roczne odsetki mogą wynosić maksymalnie dwukrotność stopy referencyjnej NBP (obecnie to zaledwie 0,1 proc.) powiększonej o 3,5 proc. W tej chwili zatem samo oprocentowanie nie przekracza poziomu 7,2 proc. w skali roku. To oczywiście nie koniec kosztów, bo już od dawna zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe dodają inne opłaty, takie jak prowizja czy obowiązkowe ubezpieczenie. Od 2016 r. ich wysokość także jest limitowana. Do kwietnia tego roku górna granica wynosiła 25 proc. wartości pożyczki plus dodatkowe 30 proc. za każdy rok jej spłaty. Oznaczało to, że kto pożyczał na przykład 1 tys. zł na rok, ten musiał oddać maksymalnie 1550 zł plus odsetki (obecnie 72 zł). Taka sama pożyczka na pół roku kosztowała 1400 zł (oraz 36 zł odsetek).

Nowe limity

Rząd już w zeszłym roku, pod naciskiem resortu sprawiedliwości, planował znacznie obniżyć te limity, przeciwko czemu ostro protestowały firmy pożyczkowe. Gdy zaczęła się pandemia, do akcji wkroczył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który przekonywał, że właśnie teraz wiele osób może wpaść w pułapkę zadłużenia. UOKiK zaproponował, aby radykalnie ograniczyć koszty kredytów i pożyczek, a politycy wpisali odpowiednie postanowienia do pierwszej tarczy antykryzysowej.

Polityka 38.2020 (3279) z dnia 15.09.2020; Rynek; s. 38
Oryginalny tytuł tekstu: "Aaa, pieniądze dam"

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama