Rynek

Gry o Play

Kim jest Xavier Niel, nowy właściciel Playa

Xavier Niel z Freeboxem. Xavier Niel z Freeboxem. Chesnot / Getty Images
Play, największy polski operator komórkowy, zmienia właściciela. Kupuje go Grupa Iliad należąca do Xaviera Niela, zwanego francuskim Steve’em Jobsem. To jeden z najbarwniejszych biznesmenów świata. Będzie się działo.
Ze względu na słabość infrastruktury światłowodowej Polska spośród krajów UE jest najbardziej uzależniona od internetu mobilnego.PantherMedia Ze względu na słabość infrastruktury światłowodowej Polska spośród krajów UE jest najbardziej uzależniona od internetu mobilnego.

O tym, że Play jest na sprzedaż, wiadomo było od dawna. Właściwie niemal od początku istnienia spółki P4, operatora sieci Play, pojawiały się informacje, że zostanie wkrótce sprzedana. Nic dziwnego, bo sieć zaczęła działalność w 2007 r., a rok później wybuchł światowy kryzys finansowy i Thor Björgólfsson, współwłaściciel P4, z najbogatszego Islandczyka nagle zmienił się w bankruta. Razem z nim zbankrutowała też Islandia i to właśnie Björgólfssona uznano za głównego sprawcę dramatu. Przyczyną była ryzykowna polityka tamtejszych banków i ich inwestycje w toksyczne aktywa.

Polityka 42.2020 (3283) z dnia 13.10.2020; Rynek; s. 43
Oryginalny tytuł tekstu: "Gry o Play"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Kocie i psie lęki

Joanna Iracka o frustracjach i lękach, które trapią psy i koty, oraz o tym, jak można im pomóc.

Malwina Dziedzic
26.05.2020