Rynek

Wróżenie ma przyszłość

Czyich prognoz słuchać

Superkomputery przerabiają terabajty danych i na ich podstawie rodzą się prognozy, rekomendacje, ostrzeżenia, jakie trafiają potem na biurka polityków, urzędników, inwestorów i menedżerów. Superkomputery przerabiają terabajty danych i na ich podstawie rodzą się prognozy, rekomendacje, ostrzeżenia, jakie trafiają potem na biurka polityków, urzędników, inwestorów i menedżerów. Marcin Bondarowicz
Koronawirus okazał się czarnym łabędziem. Tak ekonomiści nazywają dramatyczne, nieprzewidywalne wydarzenie zmieniające rzeczywistość. Prognozy sprzed roku legły w gruzach, skompromitowane. Więc kogo teraz pytać, jak będzie: analityka, jasnowidza czy może sztuczną inteligencję?
To właśnie sztuczna inteligencja pierwsza dostrzegła zwiastun nadchodzącej pandemii.Kiyoshi Takahase Segundo/PantherMedia To właśnie sztuczna inteligencja pierwsza dostrzegła zwiastun nadchodzącej pandemii.

Każdego roku w grudniu duński bank inwestycyjny Saxo publikuje słynne „szokujące prognozy”. To rodzaj intelektualnej zabawy, jakiej oddają się przed świętami bankowi analitycy. Rozważają dziesięć zdarzeń, do jakich może dojść w nadchodzącym roku, zwykle mało prawdopodobnych, których jednak całkowicie wykluczyć się nie da. Gdyby się zdarzyły, miałyby poważne, a czasem przełomowe konsekwencje dla polityki i gospodarki.

Gdy dziś czyta się zeszłoroczne przepowiednie, łza się w oku kręci.

Polityka 1/2.2021 (3294) z dnia 29.12.2020; Rynek; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Wróżenie ma przyszłość"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

„Zielony rycerz. Green Knight”: filmowy powrót do mitycznej Brytanii

W filmie „Zielony rycerz. Green Knight” Davida Lowery’ego oglądamy Króla Artura i jego rycerzy Okrągłego Stołu. Znowu. Co takiego tkwi w legendach arturiańskich, że współczesna kultura regularnie do nich wraca?

Marcin Zwierzchowski
27.07.2021