Rynek

Z franka na złotówkę

Przewalutowanie kredytu to operacja kosztowna i czasochłonna. Kiedy się opłaca?

Załóżmy, że ktoś ma do spłaty 50 tys. zł i chce swój dług zamienić na franki. Bank najpierw przeliczy tę kwotę na CHF po kursie kupna szwajcarskiej waluty, co da nam 19 608 franków*. Tę kwotę kredytobiorca musi spłacać po kursie sprzedaży franka. Gdyby chciał spłacić całość następnego dnia po przewalutowaniu, będzie miał do oddania 51 960 zł, a więc o 4 proc. więcej niż przed tą operacją. Ewentualna prowizja pobrana przez bank jeszcze powiększy koszty o ok. 1 proc.

Kiedy więc zmieniać walutę kredytu?

Gdy na tym zyskamy. Załóżmy, że ktoś pożyczył franki 2 lata temu po kursie 3 zł (taki był kurs kupna tej waluty w dniu, w którym bank przeliczył jego kredyt). Teraz kurs sprzedaży franka wynosi ok. 2,65 zł. W tym czasie kredytobiorca mógł spłacić ok. 5 proc. zadłużenia, jednak jego dług w przeliczeniu na złotówki stopniał o blisko 20 proc. To spory zysk, który można zrealizować dokonując przewalutowania na przykład na złote. Jeśli tego nie zrobimy, będzie to nadal zysk realizowany w ratach. Ale możemy nie zainkasować go w całości, gdy kurs spłaty franka wróci do poziomu 3 zł.

Można jednak uznać, że ryzyko kursowe działało w tym przypadku na naszą korzyść. I być może nadszedł już czas, żeby się go pozbyć. Po przewalutowaniu zaczniemy płacić wyższe raty (z uwagi na wyższe oprocentowanie), ale też będziemy mieć świadomość, że zamknęliśmy kredytową transakcję z zyskiem.
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Kompozytorki wchodzą do gry

Kiedyś mieliśmy wśród kompozytorek pojedyncze przykłady spektakularnych karier. Ale najmłodsze pokolenie idzie całą ławą, co było widoczne na jesiennych festiwalach muzyki współczesnej.

Dorota Szwarcman
01.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną