Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Rynek

Z franka na złotówkę

Przewalutowanie kredytu to operacja kosztowna i czasochłonna. Kiedy się opłaca?

Załóżmy, że ktoś ma do spłaty 50 tys. zł i chce swój dług zamienić na franki. Bank najpierw przeliczy tę kwotę na CHF po kursie kupna szwajcarskiej waluty, co da nam 19 608 franków*. Tę kwotę kredytobiorca musi spłacać po kursie sprzedaży franka. Gdyby chciał spłacić całość następnego dnia po przewalutowaniu, będzie miał do oddania 51 960 zł, a więc o 4 proc. więcej niż przed tą operacją. Ewentualna prowizja pobrana przez bank jeszcze powiększy koszty o ok. 1 proc.

Kiedy więc zmieniać walutę kredytu?

Gdy na tym zyskamy. Załóżmy, że ktoś pożyczył franki 2 lata temu po kursie 3 zł (taki był kurs kupna tej waluty w dniu, w którym bank przeliczył jego kredyt). Teraz kurs sprzedaży franka wynosi ok. 2,65 zł. W tym czasie kredytobiorca mógł spłacić ok. 5 proc. zadłużenia, jednak jego dług w przeliczeniu na złotówki stopniał o blisko 20 proc. To spory zysk, który można zrealizować dokonując przewalutowania na przykład na złote. Jeśli tego nie zrobimy, będzie to nadal zysk realizowany w ratach. Ale możemy nie zainkasować go w całości, gdy kurs spłaty franka wróci do poziomu 3 zł.

Można jednak uznać, że ryzyko kursowe działało w tym przypadku na naszą korzyść. I być może nadszedł już czas, żeby się go pozbyć. Po przewalutowaniu zaczniemy płacić wyższe raty (z uwagi na wyższe oprocentowanie), ale też będziemy mieć świadomość, że zamknęliśmy kredytową transakcję z zyskiem.
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną